Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Felinní astma

29.5.2012

Číča, kastrovaná domácí kočka, k nám byla přivedena na kliniku pro opakující se epizody suchého záchvatovitého kašle. Kočka byla v dobré kondici,sliznice růžové, vlhké, CRT 2s, mízní uzliny nezvětšené, bez výtoků z očí nebo nosu. Teplota byla 37, 9, ale bylo patrné výrazné ztížené abdominální dýchání. Poslechově bylo nad plicním polem výrazně zesílené vezikulární dýchání a ztížené expirium, srdeční ozvy byli jasné bez přídatných šelestů. Palpace dutiny břišní byla bez patologického nálezu. Na RTG snímku byla patrná zesílená kresba bronchů - bronchiální plícní vzor, bez nálezu plícního edému. Koprologické vyšetření trusu bylo negativní.

Vzhledem ke klinickému stavu, projevům onemocnění a výsledkům vyšetření jsme z diferenciální diagnostiky mohli vyloučit kardiomyopatii, bakteriální a mykoplazmovou bronchopneumonii, plicní červivost a migraci škrkavek, pleurální efuzi, nádorové onemocnění plic a cizí těleso v dýchacích cestách. A diagnozu jsme stanovili felinní astma.

Nasadili jsme kortikoidy ( prednison) a antibiotickou clonu (convenia).

Následují den při kontrole došlo k výraznému zlepšení stavu, dýchání bylo normální a poslechově bylo plícní pole bez patologického nálezu.

Nyní postupně snižujeme dávky kortikoidů a kontrolujeme zdravotní stav kočky při pravidelných kontrolách.

 

Astma se nejčastěji vyskytuje u mladých až středně starých koček, samic žijících ve městech. Etiopatogeneze tohoto onemocnění není známa. S největší pravděpodobností se jedná o imunitně zprostředkované onemocnění - hypersenzitivitu, pro které je charakteristické edém a zánět bronchů, hypersekrece hlenu a hypertrofie a konstrikce hladké svaloviny bronchů. To vede ke zúžení dolních cest dýchacích a následnémů ztíženému dýchání. U takto postižených pacientů pozorujeme velmi často periodicky se opakující epizody dušnosti, kašel a sípání.

 

V diagnostice se opíráme o anamnézu, klinické vyšetření - dyspnoe, pozitivní palpace trachey, auskultací plicního pole zjištěné sípoty a praskoty.Důležitým diagnostickým prvkem je rentgenologické vyšetření hrudníku. Typické pro astmatické kočky je bronchiální plicní vzor - difuzní nález zesílených bronchů s peribronchiální infiltrací.

V terapii využíváme jako lék první volby kortikosteroidy (per os, inhalačně), případně doplněné o bronchodilatátory a zpočátku antibiotika k přeléčení sekundární bakteriální infekci.

Ačkoliv je ve většině případech nutná dlouhodobá až celoživotní léčba, prognóza je příznivá.