Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Artroskopická diagnostika parciální ruptury mediálního kolaterálního vazu ramene( glenohumerální ligamentum)

5.6.2012

Pes byl předveden s kulháním 2 stupně ve fázi podpěry, zkrácený krok, v klidu končetinu odlehčoval. Ortopedicky bylo zjištěno, bolest v oblasti ramene při tlaku na šlachu m. biceps brachii v intertuberkulárním sulcu. test na rupturu m.b.b byl negativní. Stabilizačně bylo rameno ve všech směrech stabilní. Neurologické vyšetření bylo bez nálezu. Následovala série RTG projekcí, včetně stresových, které neodhalili žádný deficit. Odběr synoviální tekutiny z ramene prokázal mírné zvýšení mononukleárních buněk oproti druhému ramenu. Pracovní diagnóza byla stanovená jako tendinitis m.b.b. Pes byl ošetřen aplikaci methyprednisolonu acetát intraartikulárně a nařízen 3 týdenní striktní klidový režim.
Po 3 týdnech majitel pozoroval jen velmi slabou odpověď na terapii. Po domluvě s majitelem byla navržená artroskopická revize s plánovanou artroskopickou tenotomii m.b.b. Před samotnou artroskopii bylo provedeno kontrastní artrografie, kontrola pochvy m.b.b. Pochvu m.b.b. není možné artroskopicky prohlédnout. Artrografie byla negativní.
Artroskopická revize byla provedena porty z lat. strany. Úpon bicepsové šlachy byl negativní, hned kaudálně se však objevila roztžená, roztřepená část kraniálního úponu mediálního kolaterálního vazu ramene (gelnohumerální ligamentum).
Ošetření je možné několika způsoby. Mohli jsme použít artroskopicky asistovanou tepelnou kapsulorhafii , kterou jsme vzhledem k rozsáhlému poškození vazu nepoužili a připravili jsme pacienta na stabilizaci pomoci mediální imbrikaci kloubního pouzdra a ukotvení 2 kotev do míst úponu ligamenta a podporou pomoci umělého vazu- liga Fiba 500lb. Končetinu jsme zafixovali do Velpeau bandáž na 2 týdny s restrikci pohybu na 6 týdnů.
Diagnostika tohoto traumatického úrazu byla komplikovaná v tom, že stresové snímky na rameno neprokázali poškození vazivového aparátu a jediná možná diagnóza byla pomoci artroskopie. Tepelnou kapsulorhafii jsme nepoužili z důvodu, že tato technika je úspěšná jen na parciálních traumatech vaziva nebo pouzdra V tomto případě by bylo velmi nejisté, zda by po 6 týdnech došlo k fibrotizaci tak silné, že by kloub udržela.