Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 20.00

So: 9.00 - 12.00

Ne: 9.00 - 11.00


Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Novinky

Fast testy FeLV / FIV jak to doopravdy je ?

26.8.2012

FeLV - virová leukemie koček je virové onemocnění způsobující u koček závažné poruchy imunity, narušuje hemopoezu   (tvorbu krevních buněk) a vyvolává nádorové bujení.

Většinou se infekce FeLV detekuje díky virového antigenu p27 pomoci ELISA testu. Ve 20% případech však mohou tyto testy vycházet falešně pozitivně, proto se v nejasných případech doporučuje výsledky potvrdit pomocí jiných testů, jako imunofluorescence ( detekce buněk asociovaných s virem pomoci fluorescenčního mikroskopu) nebo PCR (detekce DNA viru z krve nebo kostní dřeně).

Pomocí fast testů je možné detekovat viremii od 28.dne infekce. Koťata se mohou od infikované matky nakazit již během březosti v děloze. Je zaznamenáno několik případů, kdy ELISA negativní matka nakazila své potomstvo. Proto je doporučeno testovat koťata nezávisle na výsledcích testů od matky.

Negativní výsledky testů mohou být zaznamenány u koček virem FeLV nenakažených, ale i u koček nakažených a to: v inkubační periodě, v latentní fázi infekce nebo při abortivní formě infekce.

Výsledky testů nejsou ovlivněny vakcinací ani mateřskými protilátkami.

Pozitivní výsledky testů nemusí nutně znamenat klinický projev onemocnění. Imunitní systém je schopný při abortivní formě - lehký průběh, bez typických příznaků onemocnění, eliminovat vir během 12-ti týdnů, proto se při pozitivních výsledcích bez přítomnosti typických klinických příznaků doporučuje testy za 12 týdnů zopakovat.

FeLV je přenášen přímým kontaktem, vir je vylučován močí, trusem, slinami. Nejlepší ochrana jedinců je otestovat všechny kočky v domácnosti a separovat negativní od pozitivních. Za negativní jedince mohou být prohlášeni ti, kteří byli 2x s odstupem dvou měsíců testováni s negativním výsledkem.

 

FIV - virová imunodeficience koček vyvolává u koček syndrom získané imunodeficience a je charakteristická svou dlouhou latentní periodou. Klinické příznaky závisí na stupni poškození imunitního systému a přítomnosti oportunních infekcí.

Všechny u nás komerčně dostupné testy jsou založeny na detekci protilátek pomocí ELISA nebo imunochromatografických technologií. Pozitivní výsledky, hlavně v případech kde takovéto výsledky nepředpokládáme, můžou být potvrzeny opakovaným testem a nebo testem založeným na jiném principu,např Western Blot.

Přítomnost protilátek je u koček průkazná kolem 60. dne po infekci. Zvířata neznámého původu by tedy měli být testovány v 60 denních intervalech. Vir se může přenášet z matky na koťata a mateřské protilátky mohou být přítomny 6 měsíců po narození. Proto se doporučuje koťata testovat po 60. dnech života. Mezi dospělými jedinci je FIV přenášena pokousáním, proto je vysoká incidence tohoto onemocnění mezi kocoury, kteří " bojují " o své teritorium.

Ideální je pozitvní a negativní jedince držet odděleně, ale bohužel ne vždy je to možné. Pozitvní jedince se doporučeje vykastrovat a držet jako "indoor" kočky. Kvalitní strava, pravidelné odčervování a pravidelná kontrola zdravotního stavu umožňuje i pozitivním kočkám kvalitní život.