Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Luxatio m. tendo flexor digitalis superficialis

2.9.2012

Pata s vyluxovanou šlachou

Případ popisuje traumatickou laterální luxaci šlachy povrchového ohýbače prstů (ŠPOP). Jde o sporadické trauma sportovních psů, zejména plemen šeltie, colie a grreyhoundů. ŠPOP je fixován k tuber calcanei retinákulem. Nadměrná rotace v patě u sportovních psů, je popisovaná jako hlavní příčina luxace ŠPOP. Jako další příčina je popisovaná dysplazie tuber calacnei. Luxace je převážně laterální a ve více než 50% bilaterální. Včasná chirurgická repozice je velmi úspěšná terapie. Prognózu onemocnění zhoršuje fibrotizace , tendinitída a burzitída šlachy.

Pes, fena, šeltie byla přivedena po tréningu s akutním kulháním 4 stupně. Majitel, který psa připravoval na Agility World Cup, nepopisoval žádné trauma. Ortopedické vyšetření odhalilo otok v obalsti laterální strany paty. V tomto místě byla hmatná volná šlacha, která šla lehce reponovat do fyziologické polohy. Bylo provedeno chirurgické ošetření: repozice ŠPOP na tuber calacanei a sutura mediální retinákula polydioxanonem. Končetina byla kryta bandáži na 3 týdny. Hojení proběhlo bez komplikací. Po 2 měsících nás opět navštívil majitela to se stejným poraněním ve stejném místě. Provedli jsme reoperaci a k podpoře stability šlachy jsme použili bandáž od firmy Thera Paw. Po konzultaci s firmou, objasnění typu poranění, byla pro Cassi vyrobena bandáž na míru. Bandáž umožňuje výraznou podporu šlachy v mediálním kompartmentu a stabilizaci šlachy ve fyziologické pozici. S firmou spolupracujeme dlouhodobě, výhodou je vždy tvorba bandáže na míru psa a to nejem podle velikosti, ale i podle typu poranění. Tyto bandáže se nám již mnohokrát osvědčily u sportovních psů, kde karpální a tarzální poranění jsou velmi častá.

http://www.dogsportmag.eu/2012/08/11/eliska-panacova-cassie-therapaw-s-custom-tarsal-wrap

S typem tohoto poranění se setkáváme výhradně u sportovních psů, šeltie je pak na prvním místě. Terapie je vždy chirurgická. Konzervativní není možná. Komplikace nastávají pokud je úraz staršího data. Pak je chirurgie mnohem náročnější a to z důvodu výrazné fibrotizace laterálního retinákula a časté tendinitídy. Mimo prostou suturu retinákula, můžeme využít kotvení na mediální straně tuber calcanei nebo horizontální matracovou suturu zavedenou přes vyvrtaný tunel v tuber calacanei. Podpora pomoci bandáže je doporučovaná na 3 týdny. My jsme však bandáž ponechali vzhledem k recidívě na několik měsíců.

 Pata se šlachou v poziciCassie