Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Juvenilní celulitida

23.1.2013

blefaritis

Je to sporadické sterilní granulomatózní pustulární onemocnění štěňat. Vyznačuje se tvorbou pustul, otoku a fistul v oblasti obličeje, uší a mandibulárních mízních uzlin. Etiologie je neznámá, pravděpodobně se jedná o dysfunkci imunitního systému. Nejčastěji postihuje štěňata ve věku 4 týdnů až 6 měsíců. Predisponovaná plemena jsou zlatý a labradorský retrívr, jezevčík, bígl, gordon setr, pointr, lhasa-apso.

Jako první se objevují otoky víček, pysků, nosu, ušních boltců. Tvoří se pustuly, které praskají a vylévá se serózní až seropurulentní výpotek. Na postižených místech dochází k alopecii. Regionální mízní uzliny jsou zduřelé, mohou abscedovat. U těžkých případů vznikají abscedující nodulární léze dorsálně a laterálně na trupu, na prepuciu a perianální oblasti. Může se vyskytovat anorexie, febrílie, apatie a bolestivost. U ¼ pacientů se přidává sterilní supurativní artritida. Onemocnění má rychlý vývoj a ojediněle může bez správné léčby dojít až k úhynu zvířete.

Do diferenciální diagnózy musíme zahrnout demodikózu, hlubokou pyodermii, angioedém v důsledku poštípání hmyzem, nežádoucí reakci na léky, pemphigus foliaceus a hluboká plísňová onemocnění.

V diagnostice používáme kožních seškrabů - vyloučení parazitů – demodex, cytologického vyšetření – nález nedegenerovaných neutrofilů, bez nálezu bakterií a kožní biopsii.

Terapie – glukokortikoidy – prednison 1x denně per os do remise, potom postupně snižovat dávku, některé případy lépe reagují na dexamethason 1x denně per os také do remise a následně postupně snižovat dávku, léze lokálně dezinfikovat, pro kontrolu bakteriální infekce nasadíme celkově antibiotika. Odpověď na léčbu je většinou velmi rychlá – během 24-48 hodin.

Na naší klinice jsme měli možnost setkat se s tímto onemocněním již několikrát a to u plemen tosa inu, bandog a v poslední řadě shi-tsu. Byla to štěňata mezi 5 týdny a 2 měsíci věku. Jen v jednom případě reakce na prednison nebyla dobrá a musel se nasadit dexamethason, na který už pacient zareagoval výborně. Léčbu kortikoidy doplňovala antibiotika a lokální antiseptika.

Poslední případ je z ledna 2013, jednalo se o 2 měsíce staré štěně, fenku, plemene shi-tzu. Byla k nám přeposlána z jiného pracoviště, kde ji 3 dny léčili pro konjunktivitis (gentamicinové kapky do očí a atb), fenka se zhoršovala, nechtěla žrát, byla apatická. Klinickým vyšetřením bylo zjištěno postižení očních víček – blefaritis s fragilníma pustulkama, ušních boltců – vnitřní stara – pustulky, které po mírném tlaku praskaly, febrilie, bolestivost postižených oblastí, submandibulární mízní uzliny v tomto případě zvětšené nebyly. Vyšetření krve – výrazná neutrofílie. Odebrali jsme vzorky z pustul na cytologické vyšetření – výskyt nedegenerovaných neutrofilů, bez nálezu bakterií. Byla nasazena antibiotická terapie – celková i v podobě kapek do očí, infuzní terapie, následující den byl proveden odběr vzorků k dermatohistologickému vyšetření pro vyloučení autoimunitního onemocnění kůže a nasazen prednison. Stav pacienta se postupně zlepšoval, už druhý den fenka normálně přijímala krmivo, byla aktivní. Léze na boltci, očních víčkách se lokálně několikrát denně ošetřovaly antiseptiky. Nové změny se ještě vyskytly v podobě abscedující nodulární léze pod krkem a na hřbetě. Po osmi dnech léčby se stav změn na kůži výrazně zlepšil, po dvou týdnech se začalo s postupným vysazováním prednisonu. Dermatohistologickým vyšetřením byla potvrzena juvenilní celulitida.

 

 pustulka na ušním boltci