Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Neosporóza

10.3.2013

Původce nemoci je Neospora Caninum. Jednobuněčný parazit objevený v roce 1984, který je podobný známějšímu parazitu -Toxoplasma Gondi. Nákaza psa probíhá zejména intrauteriní infekci plodu- transpalcentární přenos. Štěňata se nakazí od matky ještě před narozením. Přenos, ale není vždy 100%. Je dokázáno, že od pozitivní matky se nakazí cca jen 20% štěňat, zbytek zůstane zdravý.

Klinicky se nemoc projevuje různými stupni neurosvalového postižení, vedoucí až k trvalé paralýze psa. Nemoc začíná slabosti pánevních končetin, následuje atrofie svalstva zadních končetin, spastická hyperextenze, paralýza, bolest svalstva pánevních končetin, šikmé držení hlavy, dysfagie, inkontinence moči. Dochází k velmi silné myozitídě (zánět svalů) a polyradikulitidě (zánětlivé onemocnění nervových kořenů). V generalizované podobě může dojít až k myokarditidě (zánět srdečního svalu), pneumonii, meningoencefalitidě, agresivitě.

Diagnostika se provádí z krve- ELISA test-měří se přítomnost a množství protilátek v těle psa. Druhou možností je PCR přímá diagnostika Neosporum Caninum v mozkomíšním likvoru nebo ve svalovém bioptátu.

Terapie je možná, úspěch je však vysoce determinován klinickým stavem psa. Pokud má pes mírné příznaky (slabost pánevních končetin, bolest pánevních svalů, mírná atrofie) je léčba vysoce úspěšná, v případě paralýzy, spastické hyperextenze pánevních končetin je terapie neúspěšná. Pro léčbu se doporučují léky: clindamycin, sulfonamidy a jejich kombinace.

Na naši kliniku bylo referováno štěně německého ovčáka s diagnózou paréza pánevních končetin z důvodu spinálního traumatu za účelem provedení myelografie a následné chirurgické laminektómie. Při převzetí pacienta bylo zběžným klinicko-neurologickým vyšetřením zjištěno, že pes má výraznou pánevní hyperextezní spasticitu, bolest svalů pánevní končetiny,  svalovou atrofii,  povrchová citlivost byla zachovaná,  spinální reflexy také. Byla přehodnocena diagnóza spinálního traumatu a diferenciálně byla zahrnutá polyneuropatie ( Neosporoza, akutní polyradikuloneuritida, dědičná polyneuropatie- jako spinální svalová atrofie nebo motorická axonopatie, dále symetrická distální polyneuropatie, dysautonomie, senzorická ganglioradikulitida). Klinický obraz psa odpovídal Neosporoze. Bylo provedené serologické vyšetření (ELISA) s vysoce pozitivním titrem protilátek 1:450. Bohužel pes již měl plně rozvinutou klinickou formu nemoci. Na předešlém pracovišti byl více než 8 dnů medikován vysokou dávkou kortikosteroidů ( došlo k významné imunosupresi,  která snižuje procento úspěšnosti terpie). Byla vyslovená opatrná až nepříznivá prognóza. Majitel se rozhodl pro 2 týdenní terapii( doporučuje se 1-4 týdny). Lékem volby byl Clindamycin. V optimistických případech dochází ke zlepšení klinického stavu cca do 5-10 dnů.

V roce 2005 byl proveden celoplošný výzkum Neospoózy v ČR ( serologické vyšetření ELISA) s výsledkem- 470 psů (koupeno pro armádu ČR)  s pozitivním záchytem 22 psů, druhá skupina 115 psů ( policie ) bez pozitivního záchytu,  třetí skupina 195 civilních psů, s pozitivním záchytem 5 psů a poslední skupina 78 pasteveckých psů, s pozitivním záchytem 15 psů. Neurologický deficit nebyl ani u jednoho z pozitivních psů. Z výzkumu lze vyčíst, že procento pozitivních psů se pohybovalo dle skupiny od 2,6% až k 15%.  Veterinary parasitology 143(2007) 35-41 p. Václavek a kol.