Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Řešení perineální kýly a následných komplikací

10.5.2013

Colopexe k levé břišní stěně

Desetiletý jorkšírský teriér ( pes ) navštívil naši kliniku s přibližně dva měsíce trvajícím problémem -  často mívá tenesmy, defekace obtížná, stolice někdy s příměsí čerstvé krve. Nezvrací, apetit má normální, až několik posledních dní mírné nechutenství, problémy jsou při krmení suchou stravou výraznější. Na jiném pracovišti byla nasazena antibiotika ( Noroclav ) a probiotická pasta, nyní Entizol, Kanavit a Prednison, terapie bez známek zlepšení.

Klinickým vyšetřením byla zjištěna normální teplota, mírně zpomalená kožní řasa, abdomen palpačně měkký, prohmatný, náplň ve střevech těstovitá, digitální palpací konečníku vpravo patrná výduť stěny ampuly, velikosti cca vlašského ořechu s přítomností tuhé stolice. Po manuálním vyprázdnění se pacient spontánně vykálel - stolice formovaná, na povrchu trocha hlenu s čerstvou krví. Sonografické vyšetření dutiny břišní: střeva poměrně naplněná, stěna normální síly, prostata 2x 3,5 cm, parenchym nehomogenní s množstvím cyst do velikosti 0,2 cm. Vyšetření krve: hematologie - Leu 17,57, Ery 6,94, Tro 498, Hb 176, Ht 48,32, biochemie - základní profil Bpn. Byla stanovena diagnóza pravostranná PERINEÁLNÍ KÝLA S VÝDUTÍ REKTA. Pacient byl objednán na chirurgické řešení kýly, současně domluveno provedení terapeutické kastrace vzhledem ke stavu prostaty. Dieta vlhká (konzervy WRC Gastrointestinal ), projímadlo Lactulosa 1ml po 8 hod., předoperačně 24 hodinová hladovka.

Operace byla po klysmatu a standartní přípravě operačního pole prvedena prostou herniorafií - suturou svaloviny zevního řitního svěrače k levatoru ani a m.obturatorius internus. Rána se zhojila per primam bez komplikací, stolice byla pomocí diety udržovaná v měkčí konzistenci.

Po téměř třech měsících od zákroku došlo u pacienta při defekaci k VÝHŘEZU KONEČNÍKU. Důvodem byla chronicky změněná ( zeslabená a málo elastická ) stěna ampully recti po dlouhotrvající výduti v hrázkové kýle. Pacient byl na kliniku přivezen 8 hodin po výhřezu, prolabovaná byla stěna rekta v celé síle a délce cca 4 cm, sliznice silně edematosní, hyperemická, avšak bez známek nekrotizace. Pacient byl sedován, proveden oplach sliznice teplým roztokem NaCl, lubrikace indiferentním gelem a manuální repozice. Po palpační revizi lumen ampully pak aplikován Faktu čípek a založen míškový steh. Peri- a postoperačně byla aplikována infuze. Po pěti dnech byl míškový steh odstraněn a dlouhodobě doporučena vlhká strava a perorální podávání Lactulosy.

Po třech týdnech bohužel nastala recidiva prolapsu recta. Vzhledem k tomu, že k ošetření byl pacient předveden téměř ihned, bylo možné provést manuální repozici bez anestezie za pouhé lubrikace sliznice. Následně jsme se rozhodli pro chirurgickou prevenci dalších recidiv raktálního prolapsu - COLOPEXI. Technika spočívá v mediánní laparotomii, identifikaci antimesenteriální strany descendentního kolonu, kde se provede cca 4 cm dlouhá incize zasahující do muskulární vrstvy. Obdobná incize je zhotovena v levé břišní stěně a jsou do ní všity okraje rány v kolonu za použití monofilamentního materiálu v atraumatickém návleku. Dutina břišní se uzavírá rutinním způsobem.

Pacient je nyní zhruba měsíc po posledním zákroku, defekace probíhá bez obtíží a k žádné recidivě prolapsu již nedošlo.