Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Dwarfismus - nedostatek růstového hormonu

28.5.2013

Bruno, 6 měsíční štěně BSP

Dwarfismus  "trpasličí vzrůst" je výsledkem vrozeného nedostatku STH (růstového hormonu). U německých ovčáků a Karelských medvědích psů je prokázaná recesivní autosomální dědičnost tohoto onemocnění. Trpasličí vzrůst je způsoben atrofii předního laloku hypofýzy, díky cystě,která se zde vytvořila během vývoje. Postupnou expanzí cysty dochází k atrofii hypofýzy a nedostatku STH a ostatních hormonů (zejména TSH a ACTH).

Zpravidla je postiženo jen jedno štěně z vrhu, na kterém do 8-12 týdne věku nejsou pozorovány žádné změny. Mezi 3-5 měsícem dochází k zaostávání v růstu, perzistuje štěněcí srst, tzv lanugo. Díky snadno epilovatelným chomáčkům chlupů dochází k alopecii , směrem kaudokraniálně (od ocasu k hlavě). Častý je kryptorchismus, atrofie varlat a azospermie, u fen persistentní anestrus. Zpočátku je štěně aktivní, hravé, postupně dochází ale k inapetenci, snížené aktivitě, apatii až tuposti. Tělesné proporce jsou zachovány, ale v 1roce mají štěňata poloviční hmotnost. Ve 2-3 letech jsou zvířata zcela alopetická a projevuje se nedostatek hormonů štítné žlázy a hormonů kůry nadledvin. Psi se dožívají maximálně 3-5 let, většinou uhynou v důsledku nedostatečné funkci ledvin.

Diagnoza je založena na typických klinických příznacích - nedostatečný růst (nutno vyloučit ostatní příčiny:nedostatečný kalorický přísun,onemocnění gastrointestinálního traktu -parazité, nedostatečné funkce pankreatu, SIBO, juvenilní hypotyreoza, chondrodystrofie, vrozené anomalie kardiovesikulárního systému, poruchu funkce ledvin, juvenilní diabetes melitus), snížení IGF-1 v plasmě a nedostatečný nárust STH v plazmě při stimulačním testu.

Bohužel adekvátní terapie tohoto onemocnění není možná. Psí STH stále není dostupné k terapeutickému použití. Je snaha o použití humáního STH, ale výsledky jsou nepatrné a léčba je velmi nákladná. Proto se doporučuje pouze podpůrná terapie -suplementace kortikoidů, hormonů štítné žlázy a léky na podporu funkce ledvin.

Na naší kliniku bylo referováno 6 měsíční štěně Bernského salašnického psa se zaostáváním růstu a polydipsií a polyurií. První změny majitelé začali pozorvat před 4 měsíci, stěně mělo v tu dobu hmotnost 11kg, oproti štěňatům z vrhu bylo menší, před 2 měsíci začalo více pít a více močit. Je aktivní, hravé, chová se normálně, žere s chutí (krmí granulemi RC), trus je formovaný.

Klinickým vyšetřením jsme zjistili hmotnost 16kg, malý vzrůst, chování v normě, MU nezvětšené, sliznice růřové, vlhké, CRTdo 1,5s, stěněčí srst, poslechově srdce i plíce bez patologického nálezu, abdomen prohmatný, nebolestivý, bilaterální kryptorchismus. Pro vyloučení ostatních příčin zpomaleného růstu a potvrezení diagnozy dwarfismus jsme pokračovali v další diagnostice:

- vyšetření krve: hematologie bpn, biochemie - azotemie, zvýšena hladina vápníku a fosforu

- rtg: abdomen, thorax, skelet bpn

- UZV abdomen: ledviny velikosti 5x3cm, ztráta charakteristické struktury, nejasné rozhraní kůra x dřeň, ledvinná                pánvička   0,4cm

- echokardiografie: bpn

- moč: hustota 1012, ph 6, chemicky bpn, sediment bpn, poměr UP/UC bpn

- stanovení indikán, nitrosonaftol, fenol v moči: bpn

- TLI :v normě

- kys. askorbová :20 ng/ml, vit B12: 569 pg/ml

- TSH: 0,3ng/ml, T4: 1,67ug/dl, fT4: 6,31 pmol/l

- žlučové kyseliny: bpn

- IGF-1 v séru: 402 ng/ml

Z klinický příznaků a těchto výsledků se nám potvrdila diagnoza dwarfismu (IGF-1 snížené,norma nad 500 ng/ml, ostatní parametry v normě).