Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Dermoid rohovky

23.10.2013

Dermoid corneae je ektopický ostrůvek kůže typicky lokalizovaný v temporálním limbu rohovky. Většinou se jedná o silnou masu, ze které často vyrůstají dlouhé chlupy. Ty pak oko dráždí a vyvolávají blefarospasmus.

Jedinou terapií je odstranění dermoidu povrchovou keratektomií. Při tomto zákroku je nutné excidovat dermoid až na jeho bázi, do normální tkáně rohovky, aby nedošlo k recidivě. Po chirurgickém zákroku aplikujeme do spojivkového vaku antibiotika a poté imunosupresiva bránící vaskularizaci rohovky.U dermoidů zasahujících do hlobky stromatu zůstávají neprůhledné zákaly.

Na naší kliniku byla referována dvouměsíční fenka baseta Besinka s dermoidem umístěném centrálně na rohovce. S dermoidu vyrůstali dlouhé bílé chlupy,které způsobovali Besince značný diskomfort, dráždění oka, bleferospasmus, epiforu. Po domluvě s majiteli byla provedena na postiženém oku povrchová keratektomie. Po zákroku jsme lokálně aplikovali nesteroidní antiflogistika a antibiotika a na podporu hojení kyselinu hyaluronovou. Týden po zákroku byla na rohovce patrná jen mírná povrchová vaskularizace a edém rohovky v místě keratektomie. Léze byla fluorescein negativní. Pro projasnění edému jsme vyměnili nesteroidní kapky za steroidní. Měsíc po zákroku byla rohovla zcela vyhojena a terapie ukončena.