Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Selhání ledvin a dna u chameleóna

22.2.2014

Nejčastější příčinou selhán ledvin u chameleónů bývají poruchy metabolismu způsobené nevhodnout výživou, nadměrnou a nevyrovnanou nabídkou proteinů a chronickou hypovitaminózou. Nesmíme ale opomenout ani dehydrataci v důsledku celkového onemocnění, intoxikaci a infekční záněty ledvin. V důsledku narušení funkce ledvin se vyvíjí hyperurikémie a usazování urátů v orgánech.

Typickými projevy tohoto onemocnění jsou anorexie, apatie,ataxie, otoky kloubů, enoftalmus, v pokročilých případech můžeme na sliznici dutiny ústní pozorovat uráty a eroze.

V diagnostice je kromě klinického vyšetření důležité také vyšetření krve(zvýšená hladina kyseliny močové, a fosforu)a RTG vyšetření dutiny tělní.

Terapie je založena na odstranění příčiny, rehydratace pacienta, dodání vitamínů, případně antibiotická clona. Produkci kyseliny močové lze snížit podáním allopurionolu.

Na naše pracoviště byl přinesen sameček chameleóna pardálího pro několika denní inapetenci a apatii. Majitelé ho chovají ve velkém teráriiu spolu s dalšími 2 jedinci,podložím je písek, teplotu udržují kolem 30°C, mají dostatečné UVB zářezení, krmí cvrčkami obalovanými v minerálech.

Klinické vyšetření prokázalo značnou apatii a výraznou dehydrataci pacienta. Otoky všech kloubů a v tlamce a na spodině jazyka usazené uráty.

Na RTG snímcích jsou patrné velmi zvětšené ledviny. Vyšetření krve odhalilo selhání ledvin - kyselina močová 3307, P 6,29

Jako konečná diagnoza byla stanovena selhání ledvin + dna s velmi špatnou prognózou.Otok kloubů - kloubní dnaUsazené uráty na sliznici dutiny ústní