Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Králičí syfilis

8.3.2014

Před zahájením léčby

 

Syfilis je nakažlivé onemocnění králíků způsobené spirochetou Treponema paraluiscuniculi. K přenosu dochází přímou cestou přes kůži (většinou během páření z nakaženého jedince) nebo během porodu z matky na potomky. Inkubační doba je dlouhá, obvykle trvá 3-16 týdnů. Mladí jedinci jsou k infekci odolnější, s věkem stoupá seropozitivita. Typické klinické příznaky zahrnují zarudnutí, otok, přítomnost krust, vředů okolo očí, nosu, dutiny ústní, vulvy, prepucia či perinea. Pokud jde o asymptomatického nosiče, mohou se u něj příznaky objevit až při stresu či snížení imunity. Nejedná se o zoonózu, takže nemůže dojít k přenosu na člověka. Diagnostika využívá stanovení protilátek v krvi, ale až 12 týdnů po nakažení. Protilátky pak mohou kolovat v krvi i několik měsíců po léčbě. Lze využít histologické vyšetření vzorku kůže. Rovněž lze pozorovat zvětšení regionálních mízních uzlin, k dalším změnám viscerálních orgánů nedochází.

Léčba zahrnuje podávání celkových antibiotik - například penicilinu G. Pokud králík vykazuje bolestivost případně má problémy s příjmem potravy, lze léčbu dopnit o analgetika a umělou výživu. Onemocnění je kompletně vyléčitelné při použití správných antibiotik.

 

Náš pacient žije ve společném prostoru se samicí, 2x došlo ke spáření a porodu mrtvých mláďat. Po druhém spáření se u samce objevili klinické příznaky, samice byla bez problémů. Změny byly lokalizované jen na hlavě, perineum a prepucium bylo bez patologie. Objevilo se nejprve zarudnutí, které přešlo v otok a tvorbu hlubokých vředů a krust. Apetit zůstal zachován, králík nevykazoval další změny celkového stavu.

Oběma zvířatům byl celkem 3x aplikován peniclin G. Již po první injekci bylo viditelné zlepšení kožních změn a 2 dny po poslední injekci již byla patrná jen zdravá kůže.Po druhé aplikaci antibiotikPo třetí aplikaci antibiotik