Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Myeloidní leukémie/SLE

25.10.2010

Referovaný pacient z polska: fenečka plemene King Charles Španěl-Lady s klin. problémy- zvracení, hubnutí, prodělala příhody kulhání a horeček, v krvi byl opakovaný nález leukocytózy-neutrofilie. Během několika týdnů, kdy byla v  Polsku vyzkoušena terapie Dexadresonem, Tolfedinem či Entizolem, ale bez efektu.

Na našem pracovišti byla Lady hospitalizována a provedena special. vyšetření. Vyšetření krve opakovaně ukazovalo leukocytózu 65 Gl s masivní neutrofilií (92%) segmenty, neregenerativní anémii, polyartritidu (neutrofilie ++++), hypostenurii, vyšetření na krevní parazity bylo negativní, ultrasonografické vyšetření - mírná hepatomegalie, biopsie kostní dřeně - suspektně chornická myeloidní leukémie, ANA test negat., Coombsův test dubiózní, RF faktor negat.

Podle klinických příznaků a výsledků jsme se přiklonili k diagnóze SLE - systémový lupus erythematosus a vyloučili myeloidní leukémii. Terapii jsme započali prednisonem v dávce 2 mg/kg 2x denně s cefalosporiny. Po týdnu došlo k iatrogenímu Cushing s.a steroidní hepatitidě. Proto byla dávka Prednisonu snížena na 1 mg/kg 2x denně a přidána hepatoprotektiva. Cyklosporin byl majitelem s důvodu ceny zamítnut. Pacient na léčbu zareagoval výborně, leukocyty se po 2 týdnech upravily do normy. Pacient přibírá na váze, je aktivní.