Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Plasmacelulární pododermatitida koček

28.5.2014

Plasmacelulární pododermatitída je onemocnění postihující převážně pouze centrální metatarsální nebo metakarpální nášlapný polštářek na jedné nebo více končetinách. Zřídka jsou postiženy i polštářky prstů. Patogeneze není známá. Vzhledem k infiltraci tkáně plasmatickými buňkami, vyskytující se hypergamaglobulinémii a pozitivní reakci onemocnění na kortikoidy se předpokládá, že onemocnění je imunitně zprostředkované. Plemenná, věková ani pohlavní predispozice není známa.

Prvním klinickým příznakem je měkký, fluktuující otok polštářku. Postupně se může objevit ulcerace a docházet ke krvácení, bolestivosti a kulhání. U vážnějšího postižení můžeme pozorovat zvětšení regionálních mízních uzlin.

Diferenciální diagnóza zahrnuje: eosinofilní granulom, bakteriální nebo mykotický granulom, kolagenolytický granulom, neoplazie (spinocelulární karcinom), autoimunitní onemocnění  (pemphigus foliaceus), hypersenzitivita na komáry, herpesviróza a kaliciviróza.

V cytologickém preparátu pozorujeme velké množství plasmatických buněk. Dále toto onemocnění můžeme potvrdit histologicky.

Při lehkém postižení může dojít ke spontánnímu uzdravení. Léčba zahrnuje antibiotickou clonu - proti sekundární pyodermii, doxycyklin, při velkém postižení a neúplné reakci na doxycyklin podáváme kortikoidy, případně cyklosporin.

Prognóza je dobrá.

Byl k nám předveden kocour s problémem kulhání. Na hlavním nášlapném polštářku byla nalezena léze ve formě vezikuly (puchýře), která druhý den praskla. Lokálně se ošetřovala dezinfekčními roztoky, celkově byl nasazen doxycyklin. Léčba byla úspěšná, kocour na doxycillin dobře zareagoval a léze se během týdne zahojila, zmizela také bolestivost.