Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Kalciumoxalátový urolit

6.7.2014

Urolitiáza je obecný pojem pro přítomnost kamene v oblasti močového aparátu. Kalciumoxalát je 2. nejčastěji se vyskytující močový kámen u psů s plemennou predispozicí u Lhasa Apso, Shi-tzu, jorkšírského teriéra nebo Bišona.Mnohem častěji je nalézáme u samců. Některá zahraniční literatura uvádí, že vznik kalciumoxalátu může být i geneticky podmíněný. Příčinou vzniku bývá absence močových inhibitorů krystalizace kalciumoxalátu. Urolity se v močovém měchýři nemusí klinicky projevovat nebo mohou způsobovat hematurii, polakisurii, dysurii, či infekce dolních cest močových. Pokud dojde k obstrukci, zvíře namáhavě močí, na pohmat je břicho napjaté, močový měchýř plný. Může se objevit zvracení, slabost, ataxie, deprese a kóma. Pokud do 48 hodin nedojde ke zprůchodnění močových cest, pacient může uhynout na selhání srdce v důsledku hyperkalemie. Co se diagnostiky týče, jsou využívány především vyšetření moči, její následná kultivace, zobrazení pomocí nativních a kontrastních rentgenových snímků a USG vyšetření, cystoskopie. Jsou-li v močovém sedimentu pozorovány krystaly, poskytuje to určitou informaci o složení urolitu, ale pouhé zjištění krystalů v sedimentu nemusí znamenat urolitiázu. USG a RTG vyšetřením zjistíme počet, velikost, lokalizaci. Terapie kalciumoxalátové urolitiázy je chirurgická. Pokud by urolity byly tak malé, že by prošly močovou trubicí, je možné využít tzv, urohydropropulzi nebo litotrypsi. Abychom snížili opětovný výskyt urolitu, doporučujeme krmení nízkobílkovinnou dietou, popřípadě zvýšení příjmu tekutin. Existují i komerční diety.

Pacientem byl 5-ti letý kastrovaný samec jorkširského teriéra jménem Tobiáš, u kterého majitelé již 3 měsíce pozorovali nepravidelné samovolné odkapávání krve z penisu. Klinickým vyšetřením nebyly zjištěny žádné abnormality, sliznice růžové, srdce a plíce poslechově bez abnormalit, břicho prohmatné, nebolestivé, mízní uzliny nezvětšené. Pejsek byl dále podroben odběru krve, odběru moči cystocentézou, ultrasonografickému a rentgenologickému vyšetření. Moč byla zaslána na bakteriologickou kultivaci.

Výsledky: krev bpn.

Moč: pH 5, hustota 1045,bílkovina+,krev++, sediment-erytrocyty++

Bakteriologie moči: Staphylococcus intermedius+++, Acinetobacter+

UZV: močový měchýř velmi malý, stěna 0,1cm, bez přítomnosti sedimentu či močového konkrementu

Nativní RTG: v oblasti močového měchýře radioopaktní útvar hvězdicovitého tvaru

Močový kámen jsme z močového měchýře asistovanou laparskopii výjmuli a odeslali na analýzu. Výsledkem byl kalcium oxalátový urolit. Tobiášovi byla po operaci nasazena antibiotika kvůli močové infekci a také specifická dieta jako prevence opětovnému výskytu urolitu.Dnes už jsou to 3 měsíce po zákroku a Tobiáš se má velmi dobře.