Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Nádory mléčné žlázy

4.9.2014

S nádory na mléčné žláze u fen se setkáváme velice často. Maligní nádory se vyskytují asi v 30%, především u starších, nekastrovaných zvířat.

Příčina vzniku mamárních tumorů není přesně známa, nicméně existuje několik faktorů, které mohou vývoj nádorů ovlivnit. Jedná se například o hormony estrogen a progesteron, jejichž hladiny se zvyšují v průběhu pohlavního cyklu.

Nejběžnějšími typy benigních nádorů jsou adenomy a fibroadenomy,u maligních tumorů jsou to karcinomy,adenokarcinomy, karcinosarkomy. Většina těchto nádorů jsou lokalizovány v posledních dvou párech mléčné žlázy, směrem k hrudníku jejich výskyt klesá.

Maligní tumory velice často metastazují,především do plic, mízních uzlin, mohou být postiženy také břišní orgány či kosti.

Nádory jsou poměrně snadno diagnostikovatelné, jedná se často o noduly nebo masy umístěné v podkoží nebo svalovině, často mohou být ulcerované. Kompletní diagnostika zahrnuje vyšetření krve, RTG,USG,cytologii, histologii. U adenokarcinomů se v krvi může objevit leukocytóza nebo anemie. RTG a USG je využíváno pro vyloučení či potvrzení metastáz v hrudníku a dutině břišní. Cytologie je nápomocná pro zjištění, zda se jedná o benigní či maligní proces na mléčné žláze.Histologie je nejspolehlivější diagnostickou metodou pro přesně určení typu nádoru.

Nejvhodnější terapie je chirurgické odstranění celé postižené mléčné žlázy, tento zákrok musí být spojen i s kastrací,protože tím výrazně zmenšíme riziko recidivy. Do půl roku by měla být odstraněna i druhá mléčná lišta. Po chirurgickém ošetření je možné zvíře podrobit adjuvantní chemoterapii.

Na kliniku byla přijata fena plemene Německý ovčák,nekastrovaná, ve věku 3 roky, s ulcerující ránou v kaudální části mléčné žlázy. Při klinickém vyšetření byly zjištěny 3 velké útvary v kaudální části mléčné žlázy,2 útvary byly abscedované se sekrecí a miázou. Při odběru krve na hematologické a biochemické vyšetření byly zjištěny anemie (erytrocyty 4,63, hematokrit 30%,hemoglobin 104),výrazná leukocytóza (43,7) ,neutrofilie, hypoalbuminemie (21)a hyperkalemie (6,47). Příčinou hypoalbuminemie byla výrazná ztráta bílkoviny otevřenou ránou a sekrecí.Leukocytóza a neutrofilie byly způsobeny těžkou infekcí v otevřené ráně. Vzhledem k výrazné anemii jsme pojali podezření na nádorový proces mléčné žlázy. Dosavadní vyšetření jsme doplnili ještě o cytologický odběr vzorku z mléčné žlázy, na základě kterého jsme stanovili diagnózu adenokarcinom mléčné žlázy.Nakonec jsme provedli RTG hrudníku,kde byly nalezeny výrazné metastáze v celém rozsahu plicního pole. Vzhledem k infaustní prognóze byla s majiteli provedena eutanázie.