Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Torze jaterního laloku + cirhoza jater

23.4.2015

Na naší kliniku byl předveden 15-ti letý pacient, pes plemene Shiba-inu, u kterého majitele nějakou dobu pozorují třes, apatii a nechutenství. Nyní se stav výrazně zhoršil,24hodin nechce nic žrát ani pít, zvrací a je slabý.

Klinické vyšetření neprokázalo žádné abnormality - t 38,7°C, sliznice růžové, vlhké, MU nezvětšené, poslechově srdce i plíce bpn, abdomen palpačně prohmatný, bolestivý v epigastriu. V biochemickém vyšetření krvi došlo k elevaci jaterních enzymů, hematologický profil byl v refenčním rozmezí. Ultrazvukovým vyšetřením byl prokázán útvar v oblasti jater, RTG plic nevykazoval známky patologického nálezu. S majiteli bylo domluveno provedení probatorní laparotomie s případným odběrem vzorku a zasláním na histologické vyšetření.

Při probatorní laparotomii byl odstraněn kulovitý utvar cca 10 cm vycházející z okraje levého laloku jater. Histologické vyšetření prokázolo cirhozu jater vzniklou po torzi jaterního laloku.

Regenerace pacienta po zákroku probíhala pomaleji, ale nyní je Brix v kondici a s chutí přijímá potravu.

Torze jaterního laloku není ve veterinární medicíně příliš častá, byla popsána u psa, kočky, prasete, králíka a koně. Klinické příznaky jsou většinou nespecifické, projevující se letargií, zvracením, anorexií, může se objevit polydispie a polyurie, bolestivost a distenze abdomenu. V krvi dochází k elevaci jaterních enzymů.                                                                  V V cca 50% případů dochází k torzi levého mediálního laloku. Poloha jater je zajištěná triangulárními, falciformními a koronárními ligamenty. Poškození (traumatické, chronické opakování dilatace žaludku) nebo absence jednoho z těchto podpůrných mechanismů může vést k torzi jaterního laloku. Následkem torze poté dochází k arteriální a venozni tromboze, snižuje se hydrostatický tlak, vzniká efuze a může dojít až k cirhoze nebo nekroze postiženého laloku. Pokud je postižený lalok včas odstraněn, prognóza je dobrá.