Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Idiopatická symetrická lupoidní onychodystrofie/onichitida = SLO

18.3.2015

Jedná se o syndrom, při němž dochází k postupnému symetrickému odlučování drápů bez dalších kožních a systémových změn. Příčina tohoto onemocnění není zcela známá, předpokládá se imunitně zprostředkovaná ztráta drápů (onychomadesis). Drápy se odlučují postupně během týdnů až měsíců. U psů se vyskytuje zřídka, mezi 3. – 8. rokem života. Plemenná predispozice: rotvajler, rhodéský ridgeback, německý ovčák, labradorský retrívr, knírač, bearded kolie.

Postižená končetina je z počátku obvykle bolestivá a pruritická. Pes si drápy kouše, kulhá. Báze drápu je červenavě zbarvená (hemoragie – krvácení) a dále se začíná dráp u báze odlučovat. Po odloučení drápu začíná růst dráp nový, který je nekvalitní, deformovaný, může růst ve špatném směru, měkký, lomivý, křehký a obvykle se opět svlékne. Také se může přidat bakteriální zánět drápu a drápového lůžka (paronychie).

 

Do diferenciální diagnostiky zahrnujeme bakteriální zánět, plísňové onemocnění drápu, autoimunitní onemocnění kůže, vaskulitidu, polékovou alergickou reakci, případně neoplazii. Anamnéza a klinické příznaky jsou ale velmi typické. Pro vyloučení neoplasie je možné histologické vyšetření amputovaného posledního článku prstu P3.

V terapii se uplatňují nenasycené mastné kyseliny EPA, vitamín E, pentoxifylin, tetraciklin s niacinamidem, doxyciklin, cyklosporin. Léky se užívají buď samostatně, nebo v kombinacích. Lokálně lze použít koupele pacek v dezinfekčním šampónu, případně kortikoidní masti. Uvolněné drápy je třeba odstranit, nové drápy potom rostou lépe. Pokud je přítomná paronychie, přidáváme také antibiotika po dobu minimálně 6 týdnů. Nové drápy začínají růst obvykle během 3 měsíců od začátku léčby, je třeba je pravidelně zastřihávat (cca co 14 dní) jako prevenci zlomení a lze je natírat posilovači nehtů a bezbarvým lakem.

Prognóza je dobrá, nové drápy jsou ale nekvalitní. Někteří pacienti musí být na lécích dlouhodobě (nenasycené mastné kyseliny by měly zůstat trvale), u případů nereagujících na léčbu je řešením amputace posledního článku prstu P3.

 

Pes, malý knírač, samec, 11 let starý jménem Pluto měl opakované problémy s drápy. Projevy začaly kulháním a kousáním pacek. Z počátku byl postižen dráp jeden, postupně došlo k postižení drápů na všech končetinách s postupným odlučováním drápů. Drápy byly jakoby duté, odstávaly od drápového lůžka, jeden dráp byl postižen paronychií. Jiné problémy pes neměl. Dle typických klinických příznaků a po vyloučení mykotické infekce drápů jsme diagnózu uzavřeli jako SLO. Do terapie jsme zahrnuli odstranění uvolněných drápů, jejich dezinfekce, antibiotika dle antibiogramu dle bakteriologického vyšetření, EPA, vitamín E, pentoxifylin. Nové drápy narostly během měsíce od počátku léčby. Jsou nekvalitní a křehké. Preventivně je majitelka natírá bezbarvým lakem na nehty.