Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Eosinofilní granulom

2.5.2015

Nodulární změna na spodním pysku

Jedná se o onemocnění kůže nebo sliznice dutiny ústní. Etiologie není zcela známá. Předpokládá se určitá role hypersensitivity, atopie, potravní alergie, alergie na bleší kousnutí, poštípání hmyzem. V postižené oblasti kůže dochází k lokálnímu nekontrolovatelnému množení eozinofilů, uvolnění zánětlivých mediátorů a vyvolání lokálního zánětu a nekrózy kolagenu. Plemenná predispozice není známá, postihuje hlavně mladá zvířata do 2 let, samičího pohlaví. Eosinofilní granulom patří spolu s indolentním vředem a eosinofilním plakem do komplexu eosinofilního granulomu.

Eosinofilní granulom dělíme na lineární a nodulární (lokalizovaný). Lineární – změny jsou protáhlé, provazcovité, tuhé, na kaudálních partiích pánevních končetin, jsou nesvědivé, nebolestivé, mohou být alopetické, mírně erytematózní, erozivní nebo ulcerativní. Nodulární – jedná se o bělavý nebo žlutavý otok pysku nebo brady, na rostrální části mandibuly. Změny ve formě papul, nodulů nebo ulcerací se mohou vyskytovat i v dutině ústní – na jazyku, horním patře. Tehdy dochází k halitóze a dysfagii.

Do diferenciální diagnózy zahrnujeme: trauma, pokousání, kožní neoplasie, bakteriální nebo plísňový granulom, atopie, intolerance krmiva, dermatofytózu, Demodexe, PF, herpesvirovou dermatitidu. V diagnóze uplatňujeme cytologické, mykologické, histologické vyšetření, alergendiagnostiku, v periferní krvi můžeme zaznamenat eosinofílii.

V terapii využíváme kortikoidy, antibiotika, antiparazitika (blechy, komáři), hypoalergenní dietu, desenzibilizaci, případně radioterapii, excizi, doxyciklin, trimethoprin sulfát, cyklosporin, antihistaminika, nenasycené mastné kyseliny. Léčba musí být z důvodu nežádoucích účinků některých léků pravidelně kontrolovaná – vyšetření krve, moči.

Pokud zjistíme primární příčinu onemocnění (alergie), prognóza je velmi dobrá, jinak často dochází k rekurencím a terapie musí být dlouhodobá.

Přiložené fotografie – kočka, samice, 7 měsíců stáří, náhodný nález při klinickém vyšetření.

 

 Lineární změna na kaudální části stehnaCytologické vyšetření - eosinofily