Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 20.00

So: 9.00 - 12.00

Ne: 9.00 - 11.00


Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Polyneuropatie

10.9.2015

Figa - před zahíjením terapie

Na naší kliniku byla referovaná paraplegická 9ti roční fenka pražského krysaříka Figa. První problémy s chůzí majitelé začali pozorovat před 2měsíci. Slabost se postupně šířila od zádi přes pánevní a hrudní končetiny až ke krku a hlavě. Nyní je Figa sama schopna pohybovat pouze očima, majitelé ji musí napájet,krmit a pomáhat vyprazdňovat se. Na referujícím pracovišti má vyšetřenou štítnou žlázu, udělán test na krevní parazity a MRI mozku, vše s negativním výsledkem. Stav se ale postupně stále zhoršuje.

Figa při přijetí na naší kliniku vážila 2,8kg, t 37, sliznice vlhké,růžové, CRT 1,5s, MU nezvětšené, bilaterálně senilní katarakta, srdce a plíce bez patologického nálezu, abdomen palpačně bez boletivosti. Na všech končetinách hyporeflexie, femorální puls hmatný, citlivost zachována, kraniální nervy bpn. Klinické vyšetření poukázalo na postižení dolního motoneuronu.                                                       Provedli jsme následující laboratorní vyšetření  -Biochemické vyšetření krve-bez patologického nálezu, v hematologii mírna trombocytźa,  -UZV vyšetření abdomenu zvětšení pravé nadledvinky, jinak bpn, -RTG hrudníku bpn. -vyšetření moči - hustota nad 1050, protein +, ph5,bakteriologie - nagativní  -LDDT - potvrzení centrálního cushingova syndromu -protilátky proti acetylcholinové receptorům:negativní     Diagnoza uz Figy je tedy centrální hyperadrenokorticismus a získaná polyneuropatie. Terapii jsme zahájili pyridostigminem bromid, famotidinem, vetorylem a intenzivní rehabilitace. Po 14dnech byly vidět první známky zlepšení, Figa sama žere,pije, vymočí se i vykálí, je schopná se sama přetočit do sternální polohy. Po 2měsících od nasazení terapie Figa začala běhat.

Polyneuropatie je onemocnění postihující periferní nervy, K nejčastější etiologii tohoto onemocnění řadíme zánětlivé (myasthenia gravis, ganglioradiculitis, ,polyradiculoneuritis,polymyositis), metabolické(diabetes,hypoglykemie, hypotyreoza, hypoadrenocorticismus, hyperadrenocorticismus), toxické (botulismus, infekce přenášené klíšťaty, léky vyvolané), idiopatické, paraneoplastické a degenerativní změnyd(dysautonomie, Dancing Doberman Disease, symetrická distální polyneuropatia). K diagnoze vede jen dostatečně rozsáhla vyšetření, u získaných polyneuropatiích je prognoza příznivá.