Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Atresia ani

9.6.2016

stenóza anu

Byla k nám na kliniku donesena tři koťata z jednoho vrhu ve stáří 8 týdnů, plemene britská kočka pro zhoršující se obstipaci, tenesmy, horší kondici. Dvě samice, z toho jedna měla navíc výtok trusu z pochvy a jeden samec.
Klinickým vyšetřením byla zjištěna naplněná ampula rekta trusem, anus byl vyklenut, při palpaci mírně bolestivý. U jedné samičky byl pozorován nevyvinutý anální otvor, u dalších dvou koťat zúžení anu. Provedené kontrastní RTG snímky potvrdily atresii ani 1. typu se stenózou u dvou koťat, u posledního kotěte atresii ani 2. typu s rektovaginální píštělí. U všech koťat bylo přistoupeno k chirurgickému řešení abnormalit. Chirurgická terapie byla doplněna o antibiotika, pravidelnou toaletu rány, laktulózu a krmení řídkou stravou. Po operaci byl stav uspokojivý, operační rány se hojily dobře, za 14 dní byly vytaženy stehy. Koťata nějakou dobu po zákroku trpěla intermitentní inkontinencí trusu, která se samovolně upravila. Pouze u samečka (u kterého byla striktura výrazná) došlo po cca 14 dnech od zákroku opět ke zhoršení stavu, bolestivé defekaci, obstipaci. Byla provedena reoperace striktury, která byla úspěšná a i u samečka došlo k úpravě stavu.

Atresia ani je vrozená deformita v oblasti anorekta, vyskytující se u malých zvířat zřídka, častěji u koček, častěji u samic. Dělí se na 4 anatomické typy. Typ 1 - stenóza vytvořeného anu.Typ 2 - perzistence anální membrány +/- ukončení rekta kraniálně od této membrány, obvykle normálně vytvořený externí anální sfinkter a anální vak. Typ 3 - neperforovaný anus s rektem končícím více než 1cm od anu, někdy bez vyvinutého exteního sfinkteru anu, análního vaku a ocasu. Typ 4 - normální ukončení rekta a anu, ale kraniálně rektum končí slepě v pánvi, není jasné, zda se tento typ u psů a koček vyskytuje. U typu 2 a 3 se může také vytvořit rektovaginální, rektovestibulární nebo urethrorektální fistulace. Mezi nejčastější klinické příznaky, které se objevují několik týdnů po narození, patří tenesmus, konstipace, abdominální distenze, absence defekace, anorexie, deprese, otok perinea, zvracení, dehydratace, při delším trvání vývin megakolonu. Při fistulacích také odchod stolice vulvou nebo uretrou. Diagnóza se stanoví na základě anamnézy, kliniky a RTG vyšetření - nativ + kontrast. Terapie je chirurgická korekce, postoperačně antibiotika, analgetika, laktulosa, měkká strava, toaleta anu. I po úspěšném chirurgickém zákroku může dojít ke komplikacím v podobě tenesmu, inkontinence trusu, dehiscence operační rány, striktury, atonie kolonu, megakolonu, prolapsu rekta. Inkontinence trusu může být přechodná, intermitentní nebo trvalá a je následkem kongenitálního nevyvinutí externího svěrače anu nebo jeho traumatického poškození při operaci.

 

 rektovaginální píštěl s výtokem trusu vulvoupostoperační snímek