Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

PDA - patentní ductus arteriosus

27.9.2016

PDA patentní ductus arteriosus - u štěněte maltézský pinč

Ductus arteriosus (ductus Botalli) je malá cévní spojka spojující arterii pulmonalis s descendentní aortou. U plodu odvádí krev od nefunkčních plic zpět do systémové cirkulace.

Do 48 hodin po porodu dochází k jejímu uzavření. Pokud k uzavření nedojde, krev nadále cirkuluje přes tuto cévu. A následně způsobuje zdravotní problémy.

V praxi se nejčastěji setkáváme s fenami malých plemen – např. maltézský pinč, toy pudl, bišonek, kokršpaněl a další.

Pacienti přicházejí s typickým auskultačním nálezem kontinuální srdečního šelestu a klinickými projevy zahrnujícími únavu, intoleranci zátěže až apatii, zaostávání vzrůstu.

 

Pokud není stav chirurgicky vyřešen, většina pacientů dojde do fáze kongestivního srdečního selhání ve věku 1 roku stáří.

Rozlišujeme 2 typy PDA – levo – pravé a pravo – levé PDA. Mnohem častěji se setkáváme s levostranným typem, které lze vyřešit jednou z chirurgických metod. U pravostranného PDA lze pak doporučit jen medikamentózní terapii.

Na kliniku bylo presentováno štěně maltézského pinče ve věku 8 týdnů. Majitelka si všimla zvláštního srdečního rytmu a úderu, štěně bylo menšího vzrůstu a mírně zaostávalo ve vývoji za sourozenci.

Pomocí auskultace, rtg, ekg a ultrasonografického vyšetření byl diagnostikován PDA typ levo-pravý. Majitelka souhlasila s navrženou terapií a pacient se úspěšně podrobil chirurgické operaci.

Byla zvolena metoda torakotomie, přístup z levé strany. Spojka byla zaligována. Pacient byl hospitalizován následujících 48 hodin, které proběhly bez komplikací, a následně byl propuštěn do domácího léčení. Jeho stav je monitorován. Pejskovi se nyní daří dobře.