Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Novinky

DPO- Double Pelvis Osteotomii

28.9.2016

Dyspalzie kyčelního kloubu je závažné vývojové onemocnění. Které vede podle závažnosti k různému stupni omezení pohybu zvířete.

Jeji následná terapie zahrnuje managment bolesti, pohybu. Za pomoci Léků , fyzioterapie nebo chirurgie. Vždy se jedná o náročnou a často celoživotní péči o zvíře. Na základě včasné diagnostiky DKK ( přítomnost laxicity kloubu, DI, ..) lze odhadnout pravděpodobnost vývoje dyspalzie již ve věku 4-6 měsíců. V tomto věku pak můžeme pomoci operačního zákroku DPO ( za splnění několika podmínek - výběr pacienta - jeho vhodnost) omezit laxicitu kloubu. Vyblokování laxicity kloubu pak zabrání vývoji a rozvoji DKK.

DPO  - je chirurgická technika, která umožní zvětšení překrytí hlavice kloubní jamkou. Tím dojde k vyblokování laxicity kloubu. Takto ukotvený kloub má pak prostor a čas k vývoji v normální nepatologický zdravý kloub. Tato technika dnes již plně vytlačila starší techniku TPO ( triple), která měla četné komplikace. Jako hlavní výhodu této techniky v porovníní s TPO vidím, ve významném snížení morbidity pacientů. Pánev je stabilnější. Zvíře je schopné po končetině do 24 hod chodit. Technicky se DPO liší i tím, že způsobí překlopení kranidorzální části acetábula, což je hlavní styčná plocha pro hlavici femuru ( a ne celé kloubní jamky jako u TPO). Při DPO nedochází k zůžení pánevního otvoru ( u TPO ano).

DPO klade velké nároky na výběr pacienta. Ne každý pes je vhodný pro DPO. Hlavní limit je věk pacienta. Technika je určena pro pacienty ve věku 5,5-8 měsíců. Proto neváhejte a pokud mate pochybnosti o stavu a vývoji kyčelních kloubu vašeho psa , navštivte vašeho veterináře a nechejte si kyčelní klouby zkontrolovat již v věku 4-6 měsíců.