Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Zadržené folikuly u chameleóna

23.11.2010

 

Poměrně častým problémem u samiček plazů jsou zadržené folikuly (POFS= preovulatory folliculae statis). Etiologie tohoto onemocnění není přesně známá, předpokládá se, že k němu může přispívat nevhodné složení potravy, nevhodné podmínky chovu, stres a v neposlední řadě hormonální dysbalance během pohlavního cyklu.

To vede k formování folikulů, ale nedochází k jejich ovulaci. Někdy mohou folikuly atrofovat a resorbovat se, ale většinou dochází k jejich infekci, která se postupně šíří na ostatní orgány. Při manipulaci s chameleonem hrozí ruptura folikulu a vylití vitelinu, který je velmi dráždivý a způsobuje coelomitis.

Na naši kliniku byla donesena samička chameleona jemenského, u které majitelka popisovala několika denní apatii, inapetenci a distenzi dutiny břišní. Provedli jsme klinické a ultrasonografické vyšetření a stanovili jsme diagnózu POFS. V celkové inhalační anestezii byla provedena oboustranná ovariosalpingectomie a nasazena celkově antibiotika na 5 dní. Samička je aktivní, bez jakýchkoliv zdravotních problémů.

Bez chirurgické terapie a celkové léčby antibiotiky, je prognóza tohoto onemocnění špatná.