Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Novinky

Alopecie X

23.1.2019

Eliott, dvouletý pomořanský špic, byl prezentován se symetrickou bilaterální alopecií beder a ventrální strany těla. Alopecie se postupně rozšiřovala na krk a oblast stehen. Hlava a distální část končetin zůstala beze změn.

Eliott nevykazoval žádné změny chování či celkového zdravotního stavu. Vyšetření kůže na parazity a plísně, včetně diagnostiky hypotyreózy byly negativní. Na kůži nebyly patrny sekundární eflorescence ani známky zánětu, kůže byla tenká, hyperpigmentovaná, srst matná bez lesku. Po dohodě s majitelkou jsme nepřistoupili k vyloučení hyperadrenokorticismu ani ke kožní biopsii. Vzhledem k plemeni a kožním změnám jsme stanovili suspektní diagnózu alopecie – X.

Alopecie – X je onemocnění projevující se zastavením růstové fáze chlupů, dochází k atrofii chlupových folikulů. Pro onemocnění se používá řada synonym – např. alopecie reagující na kastraci, alopecie reagující na růstový hormon, atypický hyperadrenokorticismus. Patogeneze nebyla zatím zcela objasněna. Existují predispozice u plemen jako je špic, sibiřský husky, samojed, chow-chow, trpasličí pudl, pomořanský špic, aljašský malamut.

Eliottovi jsme nasadili léčbu melatoninem a aplikovali jsme Suprelorin. Postupně docházelo k zarůstání alopatických změn a ke zvýšení kvality srsti.