Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Septická peritonitis-ulcus gastri ( žaludeční vřed)

1.3.2011

ulcus gastri

Byla k nám přivedena fena pleme tosa-inu, 6let, pro nechutenství trvající asi 14 dní, slabost, hubnutí. Její problémy začaly před necelým měsícem. Projevy byly nespecifické - hubnutí, nechutenství, slabost, horečka. Dále se přidal výtok z pochvy.  Fena byla léčena na jiném pracovišti s diagnozou pyometra ( zánět dělohy). Měla podpůrnou léčbu antibiotiky a byla vykastrována.

Výživný stav byl zhoršený, fena byla apatická, slabá, dehydratovaná, v hypovolemickém a septickém šoku, měla horečku. Ultrasonografickým vyšetřením byla zjištěna volná tekutina v břišní dutině. Punkcí byl odebrán vzorek tekutiny a identifikován jako exsudát - zánětlivý výpotek. Stav byl zhodnocen jako život ohrožující.

Fena byla okamžitě hospitalizována, následoval odběr a vyšetření krve, protišoková infuzní terapie, čtyřkvadrantová antibiotická terapie, kontrola acidózy, jednorázová aplikace NSAID. Po stabilizaci šokového stavu jsme fenu operovali s podezřením na abscedující děložní pahýl. Tato příčina septického exudátu se ale nepotvrdila. Byla provedena masivní laváž břišní dutiny a při revizi orgánů objevena perforace žaludku. Perforace byla v oblasti pyloru. Zvažované byly dvě techniky ošetření, duodenogastrická anastomoza a sutura s podporou serózy jejuna. Rozhodli jsme se pro druhou metodu ,nejprve jsme ulcus vyřízli a provedli suturu s podporou jejunální serozy - technika" serozní flap". Byla ponechána otevřená břišní dutina ,která slouží jako drenáž.

První den po operaci z břišní dutiny vytékalo větší množství čisté, světle růžové tekutiny bez zápachu. Kontrolní vyšetření krve odhalilo snížení červeného krevního obrazu, bílkovin a albuminu na hraniční mez a proto bylo přistoupeno k transfuzi krve. Další den byla fena aktivnější, červený krevní obraz i albumin se zvedl, drénované tekutiny ubývalo, pes začal přijímat měkkou stravu. Třetí den od operace byla břišní dutina kompletně uzavřena. Po celou dobu byly feně podávány infuze, antibiotika, anti DIC terapie, H2 blokatory, vitamíny. Takto agresivní léčba( otevřená břišní dutina) systemová podpora( transfuze..) je při septické peritonitídě nutná, pokud chceme zvýšit šance psa na přežití.

Po šesti dnech hospitalizace byla ukončena infuzní terapie a léky se začaly podávat perorálně. Fena byla propuštěna do domácího ošetřování a daří se jí výboně.

Příčinou perforace žaludku byl žaludeční vřed, který byl potvrzen následnou histologii. Příčiny tohoto stavu u psů jsou: agresivní léčba NSAID, mastocytom, gastrinom, neoplazie( karcinom žaludku, alimetární lymfom), gastritidy, NSZ, cizí tělesa, uremie, těžké hepatopatie,stresové stavy (sepse, šok, omezení pohybu, popáleniny, úpal). U našeho pacienta se jednalo o vedlejší efekt léčby NSAID.

 

 Technika serozní podpory