Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Hyperglykemie u feny v diestru ( sekundární diabetes mellitus)

30.5.2011

Ischima Esprit šampion Slovenska, šampion ČR, šampion Polska, Mezinárodní šampion krásy, Středoevropský vítěz 2005

V anamnestických údajích u 8-mi leté nekastrované feny barzoje jsme měli syndrom PU/PD(polyurie-polydipsie/ více močí-více pije), apatičtější, míň žere, před 2 měsíci hárala. Klinickým vyšetřením jsme zjistili teplotu 38,5 °C, sliznice růžové, vlhké, CRT 1,5s, mízní uzliny nezvětšené, abdomen prohmatný, nebolestivý, srdce i plíce bez patologického nálezu. Z vyšetření moče: hustota 1010, chemicky krev +++, bílkovina +++, glukoza++++, ultrasonografické vyšetření dutiny břišní bylo bez patologického nálezu, z hematologického a biochemického vyšetření krve byla zvýšena hladina glukózy na 15,4 mmol/l. Hladina fruktosaminů v krvi byla v normě.klinický stav zvířete byl vyhodnocen jako sekundární diabetes melitus.

Po domluvě s majiteli a po předoperačním vyšetřením feny byla provedena ovariohysterektomie, změnili jsme dietu na krmení s nižším obsahem sacharidů 2x denně. Násladně jsme každý den měřili hladinu glukozy v krvi ( pokud nebude nad 15 mmol/l není třeba podávat inzulín), postupně se snižovala a 10.den po operačním zákroku se glukoza snížila do fyziologického rozmezí.
Nyní je fena aktivní, veselá, žere a problémy s nadměrným pitím a močením ustalo.

Z diferenciálně diagnostického hlediska bylo nutno zvážit  celou řadu onemocnění projevujících se syndromem PU/PD např. hyperadrenocorticismus, pyometru (zánět dělohy), diabetes insipidus, pyelonefritidu, akromegalii, jaterní selhání.


Patofyziologie hyperglikemie feny v diestru ( sekundární diabetes mellitus). Vysoká hladina progesteronu v diestru ( v této fází pohlavního cyklu -20.-30. den od začátku hárání dochází ke kulminaci tohoto hormonu)  podporuje vylučování somatotropního hormonu jak z hypofýzy tak z mléčné žlázy(oba biochemicky identické)-somatotropní hormon zpusobuje rezistenci inzulinových receptoru na periferiích a vniká hyperglykemie.

U feny s hyperglykémii ve fázi pohlavního cyklu -diestru- s patologickým háráním nebo léčené jako primární diabetes mellitus, nereagující na terapii inzulinem, by měla být vždy zvážená kastrace. Tento postup vede k vyléčení feny s výbornou prognózou, kdy není třeba nasazovat léčbu inzulinem.