Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Cystická mastitida a tumor (karcinom) dělohy u ramlice

3.5.2011

Majitel k nám přinesl 9-ti letou samici zakrslého králíka, se zvětšenou tuhou mléčnou žlázou a sekrecí z jednoho struku. Celkový zdravotní stav byl dobrý, žrala, pila, chovala se normálně. Majitelka vzhledem k věku nechtěla další diagnostiku a proto byla provedena symptomatická terapie na 5 dní. Po této terapii se mléčná žláza zklidnila a sekrece ze struku ustala. Po dvou měsích, se ale problém zopakoval, byla opět nasazena stejná terapie, na kterou ramlice velice dobře zareagovala, ale majitelka byla upozorněna na možnosti recidív a možnosti výskytu tumoru na děloze, s kterým je toto onemocnění velmi často spojeno. Z diferenciální diagnostiky jsme dále zvažovali pseudogaraviditu, septickou a cystickou mastitidu.

Do měsíce se náplň cysty zopakovala a tentokrát majitelka souhlasila s podrobnější diagnostikou, provedli jsme UZV vvyšetření, které potvrdilo přítomnost ovariálních cyst a tuhého útvaru na děloze.( který byl u ramlice obtížně palpovatený přes břišní stěnu - obezita). Přistoupilo se k ovariohysterektomii. V celkové inhalační anestezii byly vyjmuty vaječníky i s dělohou, na které byl tumor velikosti cca 5x3cm. Druhý den po operaci byla ramlice čilá, sama žrala i pila.

Nyní již problémy s mléčnou žlázou ustaly a králiček je v plné kondici.

Adenokarcinom dělohy patří mezi nejčastější neoplazie u ramlic.U ramlic starších 4let se tento pomalu rostoucí nádor vyskytuje v 50-80%. V počátečních stádiích se toto onemocnění projevuje hematurií nebo  serozním výtokem z vulvy, v pozdějších stádiích depresí, anorexií, dyspnoí, ascites. Ovariohysterektomie je v tomto případě léčbou volby.