Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Hyperestrogenismus u fretky

9.9.2011

Na naší kliniku byla přivedena 1,5 roční samička fretky. Již týden pozorují majitelé změny chování, alopecii ocasu a inguinální krajiny. 2 dny majitelé pozorují anorexii, apatii, pije, močí a kálí normálně.

Klinickým vyšetřením byla zjištěna dehydratace 10%, apatie, bledost sliznic, oteklá vulva a alopecie ocasu a inguinální krajiny. Seškrab z alopetických míst byl bez nálezu ektoparazitů. V cytologickém preparátu byli pozorovány jen epiteli, bez nálezu neutrofilů. Vzhledem ke klinickému stavu byla fretka přijata na hospitlizaci, nasazena infuzní terapie a vyšetřena krev. Z výsledků krve byla patrná  velmi vážná anemie (Hb 21, Ht 0,07, ery 1,22, Trom 67, leu 1,6, biochemie bpn). Stanovením hladiny progesteronu, estradiolu, androstendionu a podrobný UZV vyšetřením dutiny břišní- byl vyloučen hyperadrenokorticismus. Diagnoza byla stanove hyperestrogenismus s výraznou supresi kostní dřeně- anemie.

Hyperestogenismu patří mezi časté onemocění u nekastrovaných samiček fretky. Fretka patří mezi sezonně polyestrické zvíře s provokovanou ovulací. Jelikož fretka, jako pet zvíře, většinou není připouštěná, jsou samičky od března do září (kdy u fretek probíhá chovná sezona) v pernamentním estru. Tento stav vyústí v hormonální disbalanci - hyperestrogenismus, který mimo jiné způsobí v konečné fázi ireverzibilní útlum kostní dřeně. Tím dojde k velmi závažné chudokrevnosti-anemii. Tato nemoc je řešitelná v počáteční fázi, kdy prostá kastrace může zvíře zachránit. V  pokročilejším stau je bohužel nemoc smrtelná, nepodaří se včas obnovit funkci kostní dřeně a zvíře umírá na komplikace spojené s chudokrevnosti.

Jako velmi účiné řešení tohoto problému, se dnes používá preventivní kastrace nechovných fretek.

Druhou častou nemoci kombinující se s hyperestrogenismem a projevující se velmi podobnými klinickými příznaky,  je hypeadrenokorticismus - nádor nadledvinek.