Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

UAP-Artroskopicky asistovaná fixace tažným šroubem v kombinaci s dynamickou proximální osteotomii ulny

27.10.2011

Na kliniku byl referován pes NO (německý ovčák), stáří 6 měsíců s diagnózou UAP. Kulhání 3 st, abdukce loktu. RTG vyšetření potvrdilo unilaterální UAP bez rentgenologického nálezu na mediálním korunkovém výběžku (MCP) a bez přítomnosti sekundárních osteoartritických změn. Kloub byl výrazně naplněn efuzi, cytologie - mononukleáry ++. Diagnóza UAP byla potvrzena a na základě osteoartritický nepoškozeného kloubu a věku 6 měsíců byla navržena záchovná operační technika- fixace tažným šroubem, pod artroskopickou kontrolou, spojenou s dynamickou osteotomii proximální ulny. Artroskopicky byl kloub zrevidován, byl potvrzen UAP a nepřítomnost patologie na MCP, radioulnární inkogruita byla 4 mm. Nejprve byl zaveden K drát kaudolaterální přístupem přes olekranon, celý průběh byl intraartikulárně sledován na monitoru pomoci artroskopické optiky. Tím je docíleno velmi přesné anatomické rekonstrukce a je zajištěno, že nedojde k poškození kloubní chrupavky tím, že by byl implantát zaveden mimo ankoneální procesus. Následně je podél K drátu zaveden tažný šroub a K drát je následně vytažen. Poté byla dokončena artroskopie a následně přistoupeno k dynamické osteotomii ulny. U nechondrodystrofických psů provádíme proximální osteotomii ulny, cca 2 cm pod laterálním korunkovým výběžkem. U chondrodystrofických plemen provádíme osteotomii více ke středu ulnární diafýzy, neboť  zde při proximální osteotomii hrozí významná predispozice k no-union hojení. Pokud je inkongruita vyhodnocena jako nevýznamná lze osteotomii provést u všech plemen ve středu nebo v distální části diafýzy ulny. Důležité je také precizní uvolnění ulny po osteotomii. Následně byl zaveden poziční K drát k prevenci ulnární rotace.

Končetina post operačně nebyla nijak fixovaná. Bylo jen provedeno rutinní krytí operačních sutur. Pes do týdne začal končetinu zatěžovat. Kontrolní RTG po 1 měsíci. Po 1,5 měsíci jsme vytáhli poziční K drát a po 3 měsících tažný šroub (plné přiosifikování  ankoneálního procesu s ulnou). Pes končetinu zatěžuje, je aktivní a vrátil se do pracovní aktivity - hlídací pes.

Tato technika se významně liší od techniky prostého vytažení UAP, která bývá preferována pro svou jednoduchost a tak je s oblibou prováděna. Významná nevýhoda prostého vytažení UAP je, že z kloubu je odstraněn velmi významný stabilizační prvek lokte a zákonitě tak dále probíhá v kloubu osteoartritida, která povede k artróze loktu a to již během několika let. Proto by mělo být vždy zváženo, zda nejde provést záchovnou operační techniku (tak jak je popsaná) a tak zachránit kloub do budoucna.