Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Myasthenia gravis

9.11.2011

Myasthenia gravis je onemocnění, které způsobuje poruchu přenosu nervosvalového vzruchu. Tato porucha je způsobena strukturálními nebo funkčními změnami na nikotinových acetylcholinových receptorech anebo destrukci acetylcholinových receptorů způsobenou autoprotilátkami. Myasthenia gravis může být kongenitální nebo získaná (imunitně zprostředkována, paraneoplastický syndrom). Mezi plemena, která jsou známá svou predispozicí k tomuto onemocnění patří ke kongenitální formě: YT, špringršpaněl, foxteriér a  k získané formě: zlatý retrívr, labradorský retrívr, německý ovčák, akita inu, skotský teriér, irský setr. Kongenitální forma se projevuje u štěňat ve věku 6-8 týdnů, získaná forma u psů ve věku 1-4let a pote ve věku 9-13 let. Onemocnění má dvě formy lokální  nebo generalizovanou. Lokální forma se může projevit jen regurgitací a následným vznikem  megaesofagu, změnou hlasu, zánikem palpebrálního reflexu, spaním s otevřenýma očima. Generalizovaná pak zátěží vyvolanou slabostí, progresivně se zhoršující svalovou slabostí, akutním kolapsem.

Diagnostika myasthenia gravis je založena na pozitivním nálezu protilátek proti acetylcholinovým receptorům v séru postižených psů (pozitivní v 98% případů získané formy mysthenia gravis). Popř. na pozitivním testu s intravenózní aplikací edrophonium chlorid ( není dostupný v ČR).

V terapii se využívá perorální podávání anticholiesterázy např. pyridostigmin bromid. V případě nedostatečné odpovědi na nasazenou terapii nebo při výskytu značných nežádoucích účinku je možno v terapii využít kortikosteroidy v imunosupresivní dávce, popř. azathioprim.

Jestliže nedojde ke komplikacím v podobě aspirační pneumonie nebo ochabnutí dýchacích svalů, je prognóza k dosažení remise tohoto onemocnění dobrá.


Na naší klinice byl hospitalizován šestiletý yorkširský teriér se stupňující se slabosti zadních končetin, problémy se vstáváním, strnulou chůzí, změnou hlasu a problémy s kálením. Klinickým vyšetřením jsme zjistili: kondice dobrá, t 38,5 °C, sliznice růžové, vlhké, CRT 2s, mízní uzliny nezvětšeny, srdce i plíce poslechově bpn, abdomen prohmatný, nebolestivý, bez palpační bolestivosti svalů. Klouby bez efeze. Charakteristická byla chůze psa - viz video- sekce videa. Pes vždy po pár krocích zůstál stát -odpočíval. Poté se znovu na pár kroků rozešel. Nebyl schopene zvedat končetiny, proto mohl chodit jen po rovné ploše - beton, dlažba. Pokud byl pes postaven do trávy, vždy při pokusu o chůzi upadl na zadek a s optížemi se postavil. Tento projev generalizované myasthenie graviis je velmi typický pro tuto nemoc. Stejně jako lokalizace defektu  na pánevních končetinách. Mírně atypická byla rychlost vývoje onemocnění, nástup během 24 hod.

V diferenciální diagnóze byly tyto nemoci: metabolické onemocnění (onemocnění ledvin, jater, hypoglykemii, hyperkalcemii,hypernatremii,hyper nebo hypokalemii), imunitní (artritida, myopatie), endokrinní (diabetes melitus, hypotyreóza, cushing, addison), onemocnění srdce, onemocnění respiračního aparátu, neuromuskulární onemocnění (myasthenia gravis, myopatie, cerebrovaskulární atak).

Provedli jsme proto tato vyšetření s následujícími výsledky:

- Vyšetření krve:hematologie bpn, základní biochemický profil bpn, kreatinkináza v referenčním rozmezí

- Vyšetření moči-odběr cystocentézou: ph 6, chemicky bpn, sediment bpn

- UZV abdomen- bpn

- RTG hrudník – srdce i plícní pole bpn

- RTG končetin a páteře bpn

- EKG – sinusový rytmus, srdeční frekvence 110/min

- Cytologie kloubní tekutiny a mozkomíšního moku – bpn

- Neurologické vyšetření – bpn

- Vyšetření krve na TSH, T4, fT4 – TSH 0,04ng/ml, T4 6,45 nmol/l, fT4 8,4 pmol/l - negativní

- Vyšetření na protilátky proti acetylcholinovým receptorům – Cell line TE671 800, Cell homogenate 600 – pozitivní!

Byla potvrzena diagnóza získaná generalizovaná myasthenia gravis.

Terapie- pyridostigmin bromid (Mestinon Valeant) + Famosan tbl.

Po 14-ti dnech od nasazení terapie byla provedena kontrola. Yorkšírek je aktivní, lék zvládá bez vedlejších efektů, je bez klinických problémů, slabost končetin se výrazně zlepšila. Po šestiměsících jsme provedli kontrolní odběr na protilátky proti acetylcholinovým receptorů.Toto vyšetření vyšlo negativně, klinické příznaky zcela vymizely a proto začínáme postupně vysazovat Mestinon.