Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Trichurioza u psa

1.2.2012

vajíčka Trichuris při koprologickém vyšetření

Na naší kliniku byl přiveden dvouletý pudl Gucci s profuzním krvavým průjmem a hematemezí (zvracení s čerstvou krví) trvajícím 1den. Klinickým vyšetřením bylo zjištěno:apatický, t 38,9, sliznice růžové, sušší, CRT 3s, mízní uzliny nezvětšeny, abdomen palpačně bolestivý. Ultrazvukovým vyšetřením dutiny břišní byla zjištěna zesílená střevní stěna -0,3cm, náplň střev tekutým obsahem,mírně zvýrazněna kresba jater. Ostatní orgány byly bez patologického nálezu. V rektálním stěru byl nález velkého počtu bakterií-koku a spirochet susp Campylobacter spp, epitelie, hlen, bez záchytů neutrofilů. V krevním obraze byla patrna výrazná leukopenie (Leu 0,6!!!!), v biochemickém profilu zvýšení bilirubinu a  jaterních enzymů. V koprologickém vyšetření byl záchyt vajíček Trichuris spp.

Gucciho jsme hospitovali a zahájili intenzivní infuzní i kvartérní antibiotickou terapii (gentamycin, cefotaxim, spiramycin a metronidazol) doplněnou o podání antiemetik (metoclopramid a thiethylperazin), antiulceroza (famotidin),vitamíny a antiparazitikum (fenbendazol po 3dny). Druhý den byl o poznání aktivnější, vodnatý průjem přetrvával,ale již bez příměsí krve, zvracení ustupovalo. V krevním obraze došlo k zvýšení leukocytů, ale poklesl celkový počet trombocytů a hladina albuminu v krvi. Proto jsme k terapii přidali transfuzi plné krve. V následujících dnech se stav Gucciho lepšil, zvracení i průjem ustaly a sám začínal přijímat krmivo.Po týdenní hospitalizaci byl propuštěn domů. Za pět dní při kontrolním vyštření byl pes aktivní a všechny krevní parametry byli v referenčních hodnotách. Terapie byla po 14 dnech ukončena a majitelce jsme doporučuli odčervení fenbendazolem všech psů v domácnosti.

Trichurioza je jedna z nejzávažnějších parazitóz u psů. K nakažení tenkohlavci (Trichuris spp.) dochází pozřením infekční larvy, která se z vajíčka typického citrónovitého tvaru s pólovými zátkami, vyvine při optimální teplotě za 9-10 dní. Larva vniká do žlázek sliznice tenkého střeva a po svlékání se vrácí zpátky do lumina střeva. Postupuje do střeva tlustého, kde docházi k histiotrofní fázi - střevní epitel přerůstá tenkou přední část parazita a tím je červ ve střevě fixován. Typická lokalizace je ve slepém a tlustém střevě. Trichuris spp svou tenkou a ostrou ústní části nabodává cévní stěnu a na značně poškozené sliznici se vyvíjí hluboká tyflitida a kolitida. Takto poškozená sliznice je více náchylná k sekundárním infekcím (viry, bakterie...)Toto onemocnění se projevují hematochezii (průjmy s příměsí krve), análním tenezmem (nucení na stolici) a následným hubnutím. Postižena mohou být zvířata všech věkových kategorií, ale k úhynům dochází zejména u mladých zvířat.

Diagnóza je založena na koprologickém vyšetření trusu a nálezu typických vajíček.

K léčbě se využívá zejména fenbendazol, mebendazol, nebo flubendazol s doporučením toto opakovat 3x v intervalu jednoho měsíce.

S těmito parazity se většinou setkáváme u psů chovaných ve větších koncentracích na jednom místě (útulky, chovné stanice...).Stále častěji se ale s infekcí setkáváme i u městských psů chovaných jednotlivě, díky vysoké koncentraci venčených psů v parcích, výbězích a na cvičištích. Pro je nutné parazitologické vyšetření u všech psů.dospělí červi Trichuris spp.