Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Nekrotizující zánět a ruptura žlučového měchýře

1.2.2012

Sedmiměsíční fenka bullteriéra byla předvedena pro déletrvající inapetenci, apatii a recidivu zvracení. Potíže se objevily před týdnem - fena opakovaně zvracela, stav byl řešen na jiném pracovišti na základě klinického vyšetření bez další diagnostiky podáváním antibiotik ( amoxicilin klavulanát ). Stav fenky se přechodně mírně zlepšil - zvracení ustalo, potravu přijímala v menším množství, pila, stolici měla normální, ale po celou dobu i přes antibiotickou clonu měla horečku ( T 39,5 - 39,8°C ). V posledních dnech došlo ke zhoršení stavu - fenka opět začala zvracet, byla apatická, nechtěla přijímat potravu, mírně se jí zvětšoval objem dutiny břišní a majitelé s ní přišli na naši kliniku.

Klinickým vyšetřením byl zjištěn tento status praesens: zhoršená výživná kondice, distenze abdomenu, sliznice světle růžové, sušší, T 39,9°C, abdomen neprohmatný, bolestivý. Na RTG snímku byl patrný výrazně zastřený obraz dutiny břišní - známka peritoneální efuze. Sonografické vyšetření potvrdilo větší množství volné tekutiny v dutině břišní. Střevní kličky, slezina a ledviny byly bez patologického nálezu, jaterní parenchym hypoechogenní se zvýrazněnou kresbou cév, žlučový měchýř obtížně identifikovatelný, kolabovaný, bez anechogenního obsahu. Abdominocentézou byla získána kalná tekutina, žlutavě zbarvená, hustota 1.032, protein nad 4 g/l, cytologie: plné pole neutrofilů, degenerované, místy ve shlucích, makrofágy, ojediněle erytrocyty.

Fenka byla hospitalizována s podezřením na peritonitidu v důsledku ruptury extrahepatápních žlučových cest ke  stabilizaci a přípravě na chirurgický zákrok. Do obdržení výsledků krve byla nasazena tato medikace: cefotaxim ( Ceftax ), metronidazol ( Efloran ), famotidin ( Quamatel ), metamizol ( Vetalgin ), infuze teplého Ringer-laktátu s 5% glukózou 1:1 a přídavkem Duphalyte.  Vyšetření krve odhalilo leukocytózu ( Leu 26,1 ), trombocytopenii ( Tro 39 ), Ht 175, Hb 0,52, Ery 7,31, MCV 70,7,  Na 138, K 4,4, Ca 2,67, P 2,45, Glu 6, Ur 7,3, Kre 68, elevaci celkového bilirubinu ( Bili 12 ), alkalické fosfatázy ( ALP 35,71 ), ALT 1,03, AST 1,32, GMT 0,16, CB 58, Alb 30.  Po obdržení těchto výsledků byla léčba upravena o gentamicin, vitamín K a vzhledem k výrazné trombocytopenii byla provedena transfuze krve k náhradě krevních destiček.

Následně byl pacient připraven k zákroku. V inhalační anestezii byla provedena kraniální mediánní laparotomie, z dutiny břišní odsáto přes 1 l efuze ( viz.Obr.2 ). Kontrolou viscerálních orgánů bylo zjištěno výrazně překrvené omentum, místy drobné fibrinové nálepy, v oblasti jater srůsty. Žlučový měchýř byl zdevastovaný, ve fossa vesicae felleae patrný pouze pahýl žlučovodu a nekrotické potrhané zbytky stěny měchýře, cholelitiáza nebyla nalezena. Byla provedena ligace ductus choledochus, odstranění odumřelého žlučníku a omentalizace ( viz.Obr.2 ). Dutina břišní byla masivně vypláchnuta teplým roztokem NaCl a uzavřena pouze částečně k peritoneální drenáži se sterilním krytím. Zákrok i probouzení z anestezie proběhlo bez komplikací, pooperační péče spočívala v analgezii s antibiotickou čtyřkvadrantovou clonou, fluidní terapii, suplementací vitamínů ( Triavit, Duphafral multi ) a opakovaných sterilních výměnách krytí peritoneální drenáže. Fenka se zotavovala dobře, druhý den začala sama přijímat potravu, byla afebrilní, opakované UZV kontroly dutiny břišní Bpn. Dva dny po zákroku bylo provedeno kontrolní vyšetření krve: Bili 2,2, ALP 8,62, AST 1,13, Leu 28,45, Neu 0,806, Tro 218. Třetí den byla dutina břišní uzavřena a následující den fenka propuštěna do domácí péče s medikací Duracef ( cefadroxil ) , Entizol ( metrinidazol ) a Kanavit kapky ( vit.K ). Na kontrolách šestý a čtrnáctý den od operace bylo klinické i ultrazvukové vyšetření v pořádku, fenka prospívala a začala přibírat na váze.

Ruptura extrahepatálních žlučových cest je u psů relativně vzácný nález. Příčinou může být  trauma ( zejm. autoúraz ), tumor, mukokéle, zeslabení stěny žlučového měchýře či žlučovodu chronickou přítomností žlučových kamenů ( cholelitů ) nebo nekrotizujícím zánětem. Při prasknutí žlučového měchýře nebo žlučovodů dochází  k úniku žluči a její akumulaci v dutině břišní s následkem rozvoje těžké chemické peritonitidy během několika dnů. U pacienta pozorujeme horečku, distenzi a bolestivost dutiny břišní, žluté zbarvení sliznic díky reabsorpci bilirubinu z peritonea. Abdominocentézou  odebraná tekutina je zakalená, zbarvená až do hněda díky těžké zánětlivé reakci a krvácením pobřišnice. U pacienta s peritonotodou bez adekvátní léčby dochází k šoku a úhynu, i při včasném ošetření je prognóza opatrná.