Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Tympanie a přerostlé zuby u morčete

24.2.2012

RTG tympanie - žaludek naplněn plynem

Tympanie -nahromadění plynu v žaludku-je způsobená rychlou změnou krmiva nebo nadměrným množstvím čerstvého nebo zapařeného zeleného krmiva,kdy dochází ke kvašení a tvorbě plynu v žaludku. Další příčinou může být polykání vdechovaného vzduchu při onemonění zubů a pokusech zvířete přijímat potravu. Klinicky se toto onemocnění projevuje distenzi dutiny břišní, bolestivostí, polypnoí, apatií, anorexií a salivací. Při palpaci abdomenu zjistíme výraznou distenzi žaludku s přítomnosti plynu. Při rentgenologickém vyšetření je výrazná náplň žaludku plynem s tekutinou. V extrémních případech dochází k rotaci žaludku a vytvoření torze. V terapii se doporučuje rehydratace pacienta, aplikace analgetik, myorelaxancií, antibiotik a látek snižující povrchové napětí. Dle stavu pacienta je nutné provést odpuštění plynu pomocí trokarizace, v případě torze žaludku je indikována laparotomie s dekompresi žaludku a fixací do fyziologické pozice.

Morčata patří mezi zvířata s hypsolodontním chrupem(stále dorůstajícím). Až u 30 % (u starších jedinců až 90% ) dochází k jejich přerůstání (jak korunek, tak kořenů) a následné malokluzy ( špatnému postavnení zubu a vadě skusu). Mezi příčiny patří nevhodná strava, trauma, metabolické onemocnění a genetická predispozice. Přerůstání zubů vede k bolestivosti, k tvorbě periapikálních abscesů, k neschopnosti přijímat potravu, anorexii, vyhublosti a smrti zvířete.

Na naší kliniku byl přinesen 5ti letý sameček morčete, který 4dny nežere a je apatický. Klinickým vyšetřením byla zjištěna vyhublost, přerostlé hlodáky, hnisavý výtok z nosu, tympanie. Na rentgenových snímcích bylo zřetelný extrémní obsah plynu v žaludku a v dutině ústní přerůstající korunky i kořeny hlodáků i stoliček. Po seznámení majitelů s prognózou a značným rizikem anestezie, bylo provedeno v inhalační narkóze zabroušení přerostlých hlodáku a stoliček a pod ultrasonografickou kontrolou trokarizace abdomenu. Po zákroku byli morčeti aplikovány antibitotika(marbofloxacin),analgetika(meloxidyl) a  sab simplex a po probuzení a krátkodobé hospitalizaci byl propuštěn domů.RTG  po trokarizaciRTG -přerůtající hlodáky a stoličky