Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Babesiosa

24.4.2012

Piriformní stádia v erytrocytu Zdroj: http://test.petsmile.ro/?tag=babesiosa

Pětiletá fena plemene boxer byla přijata na pohotovosti ve večerních hodinách s příznaky apatie, zrychleného dýchání (tachypnoe), celkové slabosti a neschopnosti vstát. Její potíže začaly den předem zvracením, které bylo řešeno na jiném pracovišti a z důvodu nedávného krytí byla nasazena pouze hladovka. Po poledním krmení se stav feny zhoršil. V anamnéze ještě bylo zmíneno krytí feny v Polsku cca 10km od Varšavy a nedávné odstranění nasátého klíštěte z oblasti břicha, po krytí v Polsku.

Klinické vyšetření - fena v boční poloze, reaguje na okolí, překrvení (hyperemie) sliznic s nádechem do žluta (icterus), CRT 1,5-2s, auskultace srdce a plic bpn, břišní dutina prohmatná, bolestivé epigastrium, teplota 38,8, pupily normálně regující na osvit. V místě odstraněného klíštěte hyperemické ložisko. Ultrazvukové vyšetření - přítomnost volné tekutiny v břišní dutině, zvětšení sleziny. RTG vyšetření - ztráta detailu v břišní dutině, hrudní dutina bpn. Vyšetření krve - sérum bylo hemolytické, byly zvýšené jaterní enzymy, kreatinin a urea(paramentry ledvin). Krevní tlak a tepová frekvence byly v normě. Vyšetření moči - hemoglobinurie!!! Byl proveden také snap test na krevní parazity (Lymská borelióza, Anaplasmóza, Dirofilarióza, Ehrlichiópza) s negativním výsledkem a snap test na pankreatickou lipasu s mírně pozitivním výsledkem. S postupem času se objevil horizontální nystagmus,který byl výraznější po změně polohy hlavy.

Již během vyšetřování byla zahájena podpůrná terapie - protišoková infuzní terapie (bolus hypertonického NaCl, dále NaCl v protišokové dávce), čtyřkvadrantová antibiotická clona a léky proti bolesti.

V diferenciální diagnostice byla zvažována babesióza, leptospiróza, toxemie. barvení krevního nátěru prokázalo intracelulární tělíska v erytrocytech. Přesto byla krev odeslaná do laboratoře na diagnostiku leptospiry a babesiosy.

Stav feny se postupně zhoršoval, začaly se objevovat neurologické příznaky v podobě epileptiformního záchvatu.

Vzhledem k podezření na babesiózu a rychlého postupu onemocnění jsme podali feně imidocarb.

Ráno fena prodělala několik dalších záchvatů a bohužel přes veškerou péči a snahu byla na žádost majitele provedena euthanasie.

Dodatečným vyšetřením krve byla potvrzena babesioza.

Původcem tohoto onemocnění je intracelulární krevní parazit (napadá červené krvinky - erytrocyty), vektorem (přenašečem) je klíště (druhy Dermacentor, Rhipicephalus, Haemophysalis). Babesie se vyskytují v Africe, Asii, Americe, Austrálii, i Evropě. Přenos je možný přisátím nakaženého klíštěte, krevní transfúzí a transplacentárně (z nakažené březí feny na plody). Po přisátí nakaženého klíštěte se parazit dostává do erytrocytu, kde se množí a po prasknutí erytrocytu napadá další. V krvi hostitele probíhá pohlavní stádium vývoje parazita, to se přenáší do vektora (klíštěte) při sání na napadeném hostiteli. V klíštěti probíhá nepohlavní stádium vývoje parazita a to je opět předáno jinému hostiteli při sání krve. Různé kmeny babesií mají rozdílnou patogenitu - onemocnění může probíhat velmi akutně až chronicky. Inkubační doba je od několika dnů po několik týdnů. Babesie napadají psy a kočky jakéhokoliv věku.

Mezi klinické příznaky patří bledé(anemické) sliznice, slabost, nechutenství, horečka, tachykardie, tachypnoe, splenomegálie (zvětšení sleziny), zvětšení mízních uzlin, icterus, hemoglobinurie, ztráta hmotnosti, DIC. Dochází také k poškození ledvin, jater a nervového systému.

Diagnostika - krevní nátěr - nález piriformních tělísek uvnitř erytrocytu, sérologie, PCR.

Do diferenciální diagnostiky řadíme imunitně zprostředkovanou nebo idiopatickou hemolytickou anémii a trombocytopenii, ehrlichiózu, systémový lupus erythematosus, neoplasii, endocarditidu, geneticky podmíněné deficity některých enzymů (pyruvátkinasa, fosfofruktokinasa). Hemoglobinurii může způsobit pozření některých toxinů a léků, česnek, těžké popáleniny, poranění, elektrický šok, extrémní zátěž, teplotní šok, z infekčních agens babesie, mycoplasma haemofelis, leptospira, cytauxzoon felis, hypofosfatémie, imunitně zprostředkovaná anémie.

Léčba spočívá v podpůrné infuzní terapii, pokud je potřeba, provádí se transfúze a podávání specifických léků (imidocarb, azithromycin, atovaquone, primaquine phosphate, trypanová modř)

Prognóza je dubiózní až nepříznivá, onemocnění končí velmi často úhynem zvířete.

Onemocnění se v ČR vyskytuje velmi vzácně. Specifické léky jsou v běžné distribuci nedostupné a lék imidocarb podaný v tomto případě byl zajištěn díky rychlé spolupráci majitelky zvířete a dostupnosti léku v blízkém pohraničí v Polsku. Klinický obraz babesiozy u tohoto případu byl atipický - chyběla anemie. Takové to klinické stádium je možné a je popisováno jako perakutní. Anemie se nestačila rozvinout.