Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Tear - staining syndrome

16.7.2012

Dvouletá fenka trpasličího pudla Fifi k nám byla předvedena pro unilaterální epiforu a blefarospasmus. Klinickým vyšetřením v sedaci bylo zjištěno:L oko - spojivky klidné, bez hyperemie, nález dystichiázy na víčkách a carunculu, mírné entropium v mediálním canthu, 3. víčko bez folikulárního zánětu, rohovka fluorescein neg, slzné kanálky průchodné.                               P oko - spojivky bez hyperemie, bez nálezu dystichiázy a ektopické cilie, bez folikulárního zánětu 3. víčka, rohovka fluorescein neg., aplasie punctum a canaliculi lacrimale horního víčka, slzný kanálek spodního víčka průchodný.

Provedli jsme epilaci patologicky umístěných řas na víčku levého oka a pro zklidnění oka byli nasazeny Maxitrol kapky na týden. Aplasii puncta a slzného kanálku na pravém oku jsme ponechali bez plastiky, neboť jedná-li se o aplazii na horním víčku, klinicky se neprojevuje.

Při následující kontrole po 14 dnech stav na levém oku stále nebyl uspokojující, epifora stále přetrvávala. Proto jsme po dohodě s majiteli přistoupili k odstranění medioventrálního entropia pomocí modifikované Hotz-Celsus plastiky spodního víčka. Po zákroku byli na týden opět nasazeny maxitol kapky a ochranný Alžbětin límec. Po vytažení stehů 14 dní od zákroku došlo k úplnému vymizení epifory a blefarospamu.

 

Jako tear-staining syndrom je souhrně označován soubor dislokace slzného bodu a kanálku spodního víčka díky mírnému medioventrálnímu entropiu. Nejčastěji se tento syndrom vyskytuje u toy a brachysefalických plemen. Epifora a jí vyvolané zbarvení chlupů v okolí očí se vyvíjí až v období po odstavu. Puncta jsou většinou normálně vyvinuta, ale dochází k jejich mírnému posunu a útlaku slzného kanálku díky ventromediálnímu entropiu, společně s trichiázou mediálního canthu a trichiázou víčka potom dochází k "přetékání" slz přes okraj spodního víčka.

Terapií volby je plastika medioventrálního entropia pomocí modifikované Hotz-Celsus techniky, popř mediální canthální plastika.                                                                                                                                                                   Dřive používané perorální tetracykliny a metronidazol neřeší příčinu problému, ale jen zabraňují zbarvení chlupů v okolí očí, proto se již nyní k terapii nepoužívají.