Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Pneumonie a coelomitis u chameleona

8.10.2012

Na naší kliniku byl donesen chameleon jemenský s několika denní apatií, inapetencí a dyspnoí. Výživný stav Bobíka byl dobrý. Klinickým vyšetřením byla zjištěna mírná dehydratace, neochota k pochybu, dýchání s otevřenou dutinou ústní -dyspnoe.  Pro vyloučení onemocnění MBD(metabolic bone disease),  impakce (ucpání střeva) a pneumonie bylo majitelce doporučeno provést rentgenologické vyšetření. Na rtg snímcích byl patrný zástin v dutině tělní (coelom), plíce byli zcela nevzdušné. Na základě tohoto vyšetření byla vyslovena diagnoza -pneumonie s coelomitis. Majitelce bylo navrženo zjištění příčiny stavu a intenzivní terapie pomocí antibiotik a podpůrné terapie - vitaminy, rehydratace, asistované krmení. Vzhledem k nejisté prognóze se majitelka ale rozhodla pro eutanazii. Pitevní nález -nevzdušné plíce zcela vyplněny hnisem a obsah hnisavé tekutiny v coelomu potvrdil naši diagnózu.

Nejčastější příčinou pneumonií u plazů bývají bakteriální infekce, většinou vzniklé sekundárně při nepříznivých podmínkách prostředí nebo parazitárním onemocnění, tzn že nedochází k primární bakteriální infekci, ale k přerůstání komenzálů, nejčastěji pseunomonád, aeromonád a salmonel. Méně často se již vyskytují pneumonie virové (Paramyxoviry), pneumonie způsobené plísněmi (při dlouhodobém podávání antibiotik) či parazitární pneumonie (Strongyloides, Entomebas, Rhabdias lungworms, Pentastomides...).

Diagnoza a příčina pneumonie je potvrzena na základě rentgenologických snímků, tracheálním výplaškem a následným cytolgickým a bakteriologickým vyšetřením, endoskopicky, koprologickým vyšetřením trusu a biochemickým a hematologickým vyšetřením krve.

V terapii se doporučuje aplikace antibiotik v podobě injekční, ale i inhalační. Do výsledků bakteriologie širokospektrálních , poté dle citlivosti. Popř. antiparazitární terapie, ivermectin nebo oxfendazol na nematody, při výskytu pentastomidů chirurgické odstranění. Velmi důležité je optimalizovat podmínky životního prostředí pro daný druh.