Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Triaditis (komplex pancreatitis, cholangitis, IBD) u kočky

5.12.2012

Dilatované žlučovody

U koček se pankreatitida vyskytuje často společně s idiopatickým zánětlivým onemocněním střev (IBD) a cholangitidou(neutrofilní nebo lymfocytární). Tato souvislost je předpokládaná proto,že u koček vstupuje pankreatický vývod do společného žlučovodu před tím, než ústí do duodena. V proximálním úseku duodena se přirozeně vyskytuje velký počet bakterií. Tato skutečnost při souběžném IBD, zvracení a anatomii propojení biliárního a pankreatického systému predisponuje kočky k refluxu bakterií (většinou E.coli) a obsahu střev do pankreatického a biliárního systému. Bez ohledu na to, který orgán je zasažen jako první, ostatní dva mají tendenci se na onemocnění podílet, protože mediátory zánětu, infekční původci, žluč a nebo sekrety pankreatu přecházejí mezi jednotlivými systémy.

Klinické příznaky tohoto onemocnění můžou být velmi proměnlivé a nespecifické: U neutrofilní cholangitidy-horečka, anorexie, zvracení, letargie, může se vyskytovat žloutenka a abdominální bolestivost. U lymfocytární cholangitidy (pravděpodobně imunitně zprostředkovaná) - typické příznaky žloutenky, často jinak  klinicky v pořádku se známkama polyfagie (nadměrný příjem potravy), ale lze pozorovat váhový úbytek a někdy anorexii, zvracení nebo průjem. kočky mohou mýt na pohmat zvětšená játra a mírnou generalizovanou lymfadenopatii.

V diagnóze se opíráme o klinické vyšetření, vyšetření krve -zvýšení jaterních enzymů, bilirubinémie, leukocytźa, anemie popř trombocytopenie a ultrasonografické vyšetření - periportální hyperechogenita jater,distenze  a nepravidelnost biliárního strom, zahuštění žluči, ztluštělou těnu žlučového měchýře, zvětšené mezenteriální mízní uzliny, nepravidelnost pankreatu, ztluštění duodenálních stěn, ascites.

V diferenciální diagnoze by se nemělo opomenout na ostatní příčiny enteropatie, alimentární lymfom, hypertyreozu a ostatní malasimilační syndromy, při výskytu ascites je nutno vzít v úvahu i vlhkou formu infekční peritonitidy koček (FIP).

V terpii se používají systémová antibiotika, která se dobře koncentrují v žluči (ampicilin, amoxicilin klavulonát, cefalexin,enrofloxacin), metronidazol s imunomodulačním účinkem. Intravenózní podávání tekutin a analgetik (např buprenorfin). V případě potřeby u lymfocytární cholangitidy imunosupresivní přípravky (prednisolon, metotrexát,chlorambucil, cyklosporin A), hepatická a koagulační podpora(kyselina ursodeoxycholová,S-adenosylmethionin,ostropestřec mariánský), při zvracení antiemetika (metoklopramid) a antagonisté H2-receptorů( ranitidin nebo famotidin).Doplnění vitamínu K, E,B a C. Při výskytu anemie -transfuze plné krve a heparin jako prevence DIC.

Na naše pracoviště byla donesena 2,5 letá kastrovaná kočka Elinka pro 14 dní trvající průjem a úbytek hmotnosti. Elinka byla aktivní, pila normálně, žrala s chutí,odčervená byla naposledy před týdnem. Klinickým vyšetřením jsme zjistili hmostnost 2kg, t 38,7, výrazně ikterické sliznice, MU nezvětšené, poslechově srdce i plícní pole bez patologického nálezu, abdomen měkký,palpačně nebolestivý. Ultrazvukovým vyšetřením dutiny břišní bylo zjištěno - malé množství volné tekutiny v dutině břišní, stěna žlučového měchýře 0,52 cm, obsah žlučníku -hyperechogenní bláto, hypoechogenní struktura jater,výrazně rozšířené (až 0,7cm) a klikaté žlučovody a zesílená stěna střev. V krvi byla výrazná leukocytóza (s neutrofilii), anemie (Hb 58, Ht 16,5),trombocytopenie, zvýšení jaterních enzymů a bilirubinémie. Fast testy jsme vyloučili infekční onemocnění FIV, FeLV a FIP, koprologie byla negativní.

Elinka byla na naší klinice hospitalizována, nasadili jsme ji čtyřkvadrantovou antibiotickou clonu, infuze ve formě bolu, transfuzi plné krve,vitamíny B-komplex, K, E a C. Po 3dnech hospitalizace a intenzivní terapie  ustal průjem a krmivo přijímala s chutí, ale ultrasonografický nález se výrazně nezměnil, došlo k zvětšení mezenteriálních mízních uzlim. Proto jsme ke stávající terapii přidali kortikoidy. Již první den po nasazení kortikoidu došlo k výraznému zlepšení ultrasonografického nálezu, po 10denní hospitalizaci byla Ela propuštěná domů, na UZV vyšetření již nebyl nález volné tekutiny v břiše, došlo k zmenšení žlučovodů(0,2-0,4cm) a i stěny žlučového měchýře. Kočička pravidelně chodila na kontroly a protože se její stav výrazně lepšil,postupně jsm začali vysazovat léky. 20 dní od počátku terapie je ultrazvukový obraz dutiny břišní zcela bez patologického nálezu a jaterní enzymy v referenčním rozmezí.Elinka