Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Revers sneezing - obrácené kýchání

20.3.2013

Revers sneezing -"obrácené kýchání" se u psů  vyskytuje poměrně často (vzácně u koček). Ačkoli je tento "problém" pro zvíře zcela neškodný, majitel z toho může být docela vystrašený.

Revers sneezing nebo také inspirační paroxysmální dýchání je způsobeno spasmem laryngu a měkkého patra. Termínem "obrácené kýchání" je tento problém nazýván proto, že pes vdechuje vzduch rychle a energicky místo toho aby ho vydechoval, jako u normálního kýchání.

Během obráceného kýchání, které obvykle trvá několik sekund až 1-2 minuty, většinou stojí pes strnule  s nataženou hlavou a krkem. V dechnutí vzduchu může být docela silné, vedoucí majitele k vyhledání pohotovostní péče. Jakmile episoda obráceného kýchání skončí, pes vykazuje zcela normální chování. Malá brachycefalická plemena jsou k obrácenému kýchání náchylnější a může se u nich vyskytova několik epizod za den.

Obrácené kýchání je způsobeno iritací hrudníku, pharyngu a laryngeální oblasti, která může být vyvolána rozrušením, zataháním za vodítko, vdechnutím dráždivých látek (pyl, silný zápach), infekce respiračního traktu nebo u některých jedinců náhlou změny okolní teploty.

Než vyslovíme tuto diagnozu,je potřeba vyloučit u psů - kolaps trachey,psincový kašel a infekci respiračního traktu, u koček- felinní astma a onemocnění horních cest dýchacích.