Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Neoplazie hrtanu

19.4.2013

Masa kolem levé poloviny epiglottis obturující hrtanovou štěrbinu

Pacientka - devítiletá fena, boxer - byla předvedena pro několik dní trvající zrychlené a suspektně ztížené dýchání. Fena je v dobré kondici, aktivita a apetit normální, momentálně dva týdny hárá. Klinickým vyšetřením byla zjištěna teplota 37,8°C, sliznice růžové, vlhké, povrchové mízní uzliny nezvětšené, poslechově mírně zostřené vesikulární šelesty, trachea palpačně nedráždivá, RTG hrudníku bez patologického nálezu, EKG: sinusový rytmus, puls 148/min., hematologické vyšetření: mírná hemokoncentrace,  leukocyty 14,4. Terapie: byla nasazena antibiotika ( doxycyklin ) a aplikován multivitamin. Na kontrole pátý den majitel popisuje mírné zlepšení, nicméně i občasné suché zakašlání, zejména při tahu za obojek. Klinicky: teplota 38,2°C, poslechově stejný nález, kontrolní RTG snímek Bpn.

Za dalších pět dní došlo k akutnímu zhoršení stavu, fena začla velice ztíženě dýchat, doma jednou zkolabovala. Klinické vyšetření: těžká dyspnoe, abdominání dýchání, sliznice cyanotické, srdce poslechově nevyšetřitelné, plicní pole výrazné bronchiální šelesty, T 39°C, EKG: vlna T rozšířena, obrácena.
Terapie: fena byla pro silnou excitaci sedována ( diazepam ), byla nasazena kyslíková maska, furosemid 2mg/kg iv, synthophyllin 5mg/kg iv, Solu-medrol 2mg/kg iv. Po stabiizaci na kyslíku sliznice sytě růžové, stále výrazná dyspnoe, abdominální dýchání, při pokusu o intubaci adspekčně výrazně zduřelý vstup do hrtanu, trubice nelze zavést do trachey, palpačně masa v hrtanu na levé straně za epiglottis,. Vlevo v submandibulární krajině hmatná masa, RTG: hrudník Bpn, krk LL projekce - masa v oblasti hrtanu, téměř obturovaný lumen. Při pokusu o endoskopii nalezena rimma glittidis téměř uzavřená intraluminální masou, v kraniální části jícnu patrná extraluminální masa. Na žádost majitele byla provedena eutanazie. Při postmortálním vyšetření byla potvrzena masa vycházející z levé části záklopky hrtanové, velikost cca 5x3 cm, tuhoelastická konzistence, na řezu "špekovitý" vzhled, cytologickým vyšetřením otisku a seškrabu řezu stanovena suspektní diagnóza chondrosarkom ( pro potvrzení nutné histologické vyšetření tkáně ).

Rakovina hrtanu je u psů ( a koček ) zřídka se vyskytujícím problémem, častěji jsou pozorovány novotvary vycházející z tkání přiléhajících k hrtanu ( např. karcinom štítné žlázy, lymfom, mastocytom, melanom, adenokarcinom ), které mohou hrtan mechanicky utlačovat, prorůstat do něj nebo jeho struktury deformovat. Přímo lyryngeální neoplazie bývají převážně maligní ( chondrosarkom, skvamocelulární karcinom, osteosarkom, rhabdomyosarkom ). Klinické příznaky jsou zpravidla spojené s deformací laryngeálních chrupavek a progresivním zúžením hrtanové štěrbiny a zahrnují změny v hlasovém projevu, hlasité dýchání, stridor, zvýšené dechové úsilí až cyanosu a synkopy. Často se zhoršují při vzrušení či námaze. Některé masy mohou způsobovat dysfagii a s ní spojenou aspirační pneumonii.  Mezi diferenciální diagnózy patří obstruktivní laryngitida, nasopharyngeální polyp, cizí těleso, traumatický granulom nebo absces. Extralaryngeální masy jsou často odhaleny palpací krční krajiny, ale primární tumory hrtanu jsou zřídkakdy hmatné a jsou nejlépe odhalitelné laryngoskopií. Napomoci mohou i rentgenové snímky, ultrasonografie nebo CT. Pro definitivní diagnózu neoplazie musí být odebrán vzorek tkáně a provedeno histologické vyšetření, součástí vyšetření je samozřejmě diagnostika lokálních nebo vzdálených metastáz ( mízní uzliny, kosti, plíce ).

Terapie závisí na typu tumoru - benigní tumory by měly být chirurgicky odstraněny, je-li to technicky možné. Kompletní odstranění maligních tumorů je zřídkakdy možné, nicméně zlepšení ventilace může poskytnout čas pro nástup účinku chemoterapie či radipterapie. Radikální chirurgické řešení ve formě kompletní laryngektomie a tracheostomie  je přijatelné pouze pro pro malou část pacientů a zejména majitelů. Prognóza v případě benigních tumorů je při totálním odstranění velmi dobrá, u maligních neoplazií naopak většinou špatná.Řez útvarem