Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Chronická intersticiální plicní fibróza (chronic idiopathic pulmonary fibrosis)

15.8.2013

Před terapii

Chronická intersticiální plicní fibróza je nevyléčitelné onemocnění postihující dolní dýchací cesty. Vyskytuje se hlavně u starších zvířat, u kterých způsobuje abnormality v dýchání a intoleranci zátěže. Klinické příznaky se bohužel objevují až při nenávratnem postižení plicního parenchymu, léčba je pouze paliativní. Nejčastěji postiženým plemenem je West Higland white terrier, ale onemocnění se vyskytuje i u ostatních teriérů.

Etiologie tohoto onemocnění není známá, ale jako vyvolávající faktor se předpokládá infekce, reakce na léky, vystavení toxinům a prachu. Chronický zánět alveolů se vyvíjí pomalu během několika měsíců až let, postupně dochází k redukci množsvtí vyměňovaného plynu mezi stěnami alveolů a kapilárami. V určitém bodě se poškození stěny alveolů stává ireversibilní (nevratné) a začíná fibrosa následována mineralizací.

Klinické příznaky většinou zahrnují dlouhodobou dyspnoi s nebo bez kašle. Auskultačně jsou zaznamenány bilaterálně praskoty, hlavně ve ventrálních lalocích.Typická je intolerance zátěže vedoucí k tachypnoi, dýchání s otevřenou tlamou, cyanose.

Diagnoza je bohužel možná jen histologicky, což velmi často znamená až post mortem.

Z diferenciálního hlediska je nutno vyloučit - chronickou bronchitis, kardiogenní a nekardiogenní edém, bakteriální a parazitární pneumonii a infiltrativní neoplastický proces.

Účiná terapie bohužel není.  Je pouze symptomatická pomocí kortiksteroidů, bronchodilatátorů a kyslíkové terapie. Přeživatelnost je v průměru 18 měsíců od objevení se klinických příznaků.

 

Na naší kliniku byla referována 8 letá fenka yorkšírského teriéra pro dlouhotrvající dyspnoi a kašel. Léčena na srdeční nedostatečnost bez efektu. Sliznice při klinickém vyšetření byli růžové,vlhké, CRT 1.5s,v rozsahu celého plícního pole byli slyšet výrazné praskoty,srdeční ozvy byli bez patologického nálezu. Rentgenologické vyšetření plic prokázalo zvýraznění bronchiální kresby, trachea i srdce bpn. EKG i echokardiografie bpn. Biochemické vyšetření krve bpn, hematologické vyšetření krve vykazovao mírnou leukocytźu. Endoskopickým vyšetření dýchacích cest bylo potvrzeno prodloužené měkké patro, larynx i trachea byli bez patologického nálezu.Bronchoalveolární laváž jsme zaslali na bakteriologické vyšetření s nálezem Serratia marcescens a Pseudomonas aeruginosa. V diferenciálním obraze jsme zvažovali chronickou bronchitidu, bakteriání pneumonii a chronickou intersticiální plícní fibrosu.

 

Terapie byla zahájena antibiotickou clonou dle citlivosti(marbofloxacin,gentamycin), bronchodilatátory (euphyllin), kortikosteroidy a kyslíkový stan při záchvatech dušnosti. Po týdenní stabilizaci byla propuštěna domů. Za půl roku od nástupu klinických příznaků byla post mortem histologicky potvrzena diagnoza chronická intersticiální plícní fibroza.

 Po terapii