Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Pemphigus foliaceus (PF)

7.3.2014

změny na hlavě před léčbou

Byl k nám doveden pes, plemeno Rhodéský Ridgeback, stáří 1,5 roku s kožním problémem. První změny na kůži se objevily před cca 3 týdny ve formě malých papul na ventrální straně krku. Změny se šířily – hlava, ušní boltce, krk, distální části končetin. Pes byl již léčen na jiném pracovišti (antibiotika v různých kombinacích, kortikoidy, vitamíny) bez výrazného zlepšení. Při příchodu na naše pracoviště užíval antibiotika, kortikoidy a ušní kapky.

Pes byl v dobré výživné kondici. Celkový zdravotní stav dobrý, mízní uzliny nezvětšené, sliznice dutiny ústní BPN. Změny na kůži – krusty, eroze, hyperemie, na vnitřní straně ušních boltců a při vstupu do zvukovodu žlutý exudát. Zvukovody a bubínky BPN. Změny hlavně na hlavě, ušních boltcích, krku, dorsum nasi, antebrachiích, ojediněle na trupu a jedna na prepuciu. Byla provedena následující vyštření: kožní seškraby - BPN, cytologické vyšetření otisků kůže po odstranění krust – plné pole nedegenerovaných neutrofilů, bez záchytů bakterií, ojediněle záchyt akantocytů, vyšetření krve – leukocytóza, elevace ALT, odběr kožních bioptátů k histologickému vyšetření.

Vzhledem k vážnosti stavu lézí byla nasazena do výsledků histologie tato terapie – antibiotika, kortikoidy v imunosupresivní dávce, H2 blokátory, desinfekční šampón. Během několika dní se změny na kůži začaly zasušovat a hojit. Exsudát při vstupu do zvukovodu zmizel. Jako vedlejší účinek kortikoidů se přidala polyurie/polydipsie, polyfagie.

V diferenicální diagnostice jsme zvažovali pemphigus foliaceus, pemphigus erythematosus, vasculitis, EM, TEN, DLE, SLE, bulózní pemphigoid.

Histologické vyšetření potvrdilo, že se jedná o pemphigus foliaceus.

Pemhigus foliaceus je autoimunitní onemocnění s tvorbou autoprotilátek proti desmocollinu 1 (důležitý pro adhezi keratinocytů). Výsledkem je akantolýza (porušení soudržnosti vrstev kůže) s následnými klinickými změnami v podobě rychle praskajících pustul a dále se tvořících krust. Je to nejčastější autoimunitní onemocnění psů a koček. Postihuje všechny věkové kategorie, bez výrazné plemenné predispozice (více akita, chauchau). Příčina obvykle neznámá, nebo se může PF vyvinout jako léková reakce. Primární léze – pustuly – rychle praskají a vznikají léze sekundární – eroze, krusty, šupiny, epidermální kolarety a alopecie. Vyskytují se hlavně na planum nasale, ušních boltcích, okolo očí a na distálních částech končetin. Léze v dutině ústní se vyskytují zřídka, pruritus se nemusí vždy vyskytovat. Při generalizovaném postižení kůže může být přítomná lymfadenopatie, otok končetin, horečka, anorexie a deprese. Diferenciální diagnóza zahrnuje demodikózu, superficiální pyodermii, dermatofytózu, eosinofilní pustulózu, lékové reakce, dermatomiozitis, zinek responzivní dermatózu, epiteliotropní lymfom, hepatokutanní syndrom. Diagnostika je založen na cytologickém vyšetření pustul (neutrofily, akantocyty, bez záchytů bakterií, ojediněle eozinofily), na dermatohistopatologickém vyšetření (subkorneální pustuly, neutrofily, akantolytické buňky, variabilní množství eozinofilů). Z důvodů sekundární bakteriální infekce i bakteriologické vyšetření. Terapie zahrnuje povrchovou terapii desinfekčními šampóny + odstraňování krust, antibiotickou terapii jako prevenci sekundární bakteriální infekce a imunosupresiva pro potlačení autoimunitní reakce. Imunosupresiva se podávají v různých kombinacích celkově i topicky, začíná se s vysokou dávkou, která se po dosažení remise postupně snižuje na co nejnižší, ale ještě účinnou dávku. Většina imunosupresiv má nežádoucí vedlejší účinky (např. PU/PD, polyfagie, DM, pankreatitis, hepatotoxicita, změna temperamentu, hemoragická cystitis, rozvinutí bakteriální, mykotické nebo parazitární infekce (Demodex)). Proto musí být pacient pod pravidelným monitoringem – biochemické, hematologické vyšetření krve. Léčba je u většiny případů celoživotní a prognóza je nejistá. Ačkoliv někteří pacienti zůstanou v remisi po snížení a ukončení imunosupresivní terapie, u většiny pacientů musí být terapie celoživotní kvůli udržení remise.

Tento pacient dobře zareagoval na počáteční terapii a změny jsou téměř vyhojeny. Postupně bude snižována dávka imunosupressiv.

Více fotek v sekci fotogalerie - Pacient PF.

 exsudát u vstupu do zevního zvukovoduzměny na hlavě po pěti dnech od začátku léčby