Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Nonepitheliotropní lymfom

10.3.2014

změny na dorsum nasi, hyperémie ušních boltců a spojivek

Anamnéza: Šestiletá kastrovaná fenka Anglického Bulteriéra měla zdravotní problémy už 4 měsíce. Otoky tarsů, zvětšení popliteálních mízních uzlin, kožní změny na dorsum nasi, zánět paranálních žlázek (řešeno na jiném pracovišti). Zhoršení nastalo před cca 3 týdny v podobě nových klinických příznaků – alopecie stehen, furunkulóza dorsum nasi, brady a pysků, změny okolo vulvy a na mléčné žláze, hyperemie dásní, výrazné zvětšení mízních uzlin, pruritus a otitis externa. Fena normálně žrala, pila, močení a kálení také v normě.

Klinické vyšetření: Na dorsum nasi, bradě a pyscích papuly, pustuly. V uších zmnožený žlutavý maz, bez poškození bubínku. Kolem krčků zubů výrazný hyperemický lem, jinak dutina ústní beze změn. Na předloktí a holeních malá alopetická místa s krustami, v meziprstí žlutavý maz. Srst vnější strany stehen jakoby prožraná od molů, kůže zde hyperemická se žlutavými nálepy. Sliznice rekta, vulvy, kožní záhyby u vulvy a kůže na kaudálních oddílech mléčné žlázy postižena erozemi a pokryta krustami. Sekret paranálních žlázek krvavý s vločkami hnisu. Výrazně zvětšené submandibulární a popliteální mízní uzliny. Bylo provedeno vyšetření krve (mírná leukocytóza), RTG vyšetření hrudníku (BPN), UZV břišní dutiny (zvětšené mezenteriární mízní uzliny), stěr na bakteriologické vyšetření z pustul na pyscích, cytologické vyšetření z postižených oblastí (degenerované neutrofily, některé s fagocytovanými koky, malé množství lymfocytů, záchyt akantocytů - s erozí), kožní seškraby (BPN) a odběr bioptátů k histologickému vyšetření.

Terapie: Do výsledků bakteriologického a histologického vyšetření byla nasazena antibiotika, kortikoidy, povrchová terapie desinfekčním šampónem, ušní kapky.

Diferenciální diagnóza: zahrnuje epiteliotropní lymfom, pemphigus, DLE, SLE, EM, TEN.

Diagnóza: Výsledek histologie stanovil diagnózu nonepitheliotropní lymfom.

Tento tumor je vysoce maligní, vychází častěji z T nebo B lymfocytů. Většinou se objevuje u starších zvířat. Napadá dermis a subkutis. Může být primárně kožní nebo metastatický, diseminovaný. Noduly jsou alopetické, často ulcerují, kůže je tuhá. Změny se objevují hlavně na hlavě a hrudi. Pruritus a změny v dutině ústní se vyskytují zřídka. Často bývá postižení vnitřních orgánů a místních uzlin. Diagnostika – cytologie, dermatohistopatologie, kompletní vyšetření zvířete. U solitérních lézí může být rozsáhlá chirurgická excize kurativní (pokud nejsou přítomny metastáze). U diseminovaného onemocnění se používají chemoterapeutické protokoly používané u lymfomů, často kombinace prednisonu s cytostatiky (cyclophosphamid, vincristin, doxorubicin, l-asparagináza, lomustin). Prognóza je špatná. Střední přeživatelnost na prednisonu samotném je 1 až 3 měsíce, při kombinované terapii 9 až 12 měsíců. Během terpie je důležitý pravidelný monitoring pacienta.

Naše pacientka výborně zareagovala na prednison a antibiotika, která byla nasazena dle citlivosti. Momentálně je léčena 1,5 měsíce, změny na kůži jsou zahojeny a pacient se cítí dobře.

Další fotky v sekci fotogalerie - Pacient nonepitheliotropní lymfom.hyperemický lem dásníeroze a krusty na kůži kaudálních oddílů mléčné žlázy - 5 dní od počátku léčby