Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Portosystémový shunt

8.7.2014

Portosystémový shunt neboli zkrat je kongenitální onemocnění při kterém vzniká komunikace mezi portálním (přivádí krev s živinami ze střeva do jater) a systémovým cévním oběhem. U nemocného jedince dochází ke komunikaci mezi těmito oběhy bez toho aniž by krev prošla játry a škodlivé látky byly z krve odstraněny. Predisponovanými plemeny jsou yorkširský teriér,malý knírač, bobtail, kernteriér, jezevčík,německý ovčák,pudl,retrívři,kolie,mops,skotský teriée,maltezák,dobrman.

Při extrahepatálním shuntu , vyskytující se nejčastěji u malých plemen, dochází k abnormální komunikaci mezi v.portae,v gastrica sinistra,vv.lienales, vv. gastroduodenales, vv.mesentericae a v.cava caudalis nebo v.azygos.

Intrahepatální shunt se vyskytuje zejména u velkých plemen psů a jedná se o microvaskulární zkraty.

Klinické příznaky se objevují u mladých psů ve věku 6 - 12 měsíců. Onemocnění se může projevovat chronickým zvracením, intermitentním nechutenstvím, sliněním,průjmem s čerstvou krví, častým a obtížným močením, hematurií, nedostatečným tělesným vzrůstem a hubnutím, nervovými příznaky vyskytujícími se často epizodicky po žrádle.

Diagnoza je založena na anamnéze a klinickém vyšetření. V 50% případů se při vyšetření krve projeví hypoalbuminemie, mírně zvýšená ALT, hypocholesterolemie, snížená koncentrace močoviny. Postrprandiální koncentrace žlučových kyselin je výrazně zvýšená. Důležitá je vizualizace zkratu ultrasonograficky nebo portovenograficky.Na RTG snímcích většinou bávyjí játra zmenšena.

Terapií volby je chirurgická okluze shuntu, která v mnohých případech vede k obnovení  normální funkce jater. Pooperační péče spočívá v podpůrné terapii - antibiotická clona,dieta. V malém procentu případů může dojít k postoperační mortalitě díky portální hypertenzi. Pokud jsou klinické příznaky jen mírné nebo se jedná u starší psi,u kterých majitelé již nechtějí chirurgické řešení je možno zvolit jen podpůrnou terapii - dietu, léky na snížení produkce amoniaku v tlustém střevě.

Na naší kliniku bylo referováno 7 měsíční štěně yorkshirského teriéra, které je 3dny apatické,slabé,nechce žrát, občas má průjem, občas zvrací. Tobi byl velmi slabý,nebyl schopný stát,t 38,1, hm 1,7kg, mízní uzliny nebyly zvětšené,poslechově srdce i plíce byli bez nálezu. V hematologickém obraze byla mírná trombocytopenie, v biohcemickém profilu hraniční albuminemie a hypoglykemie. RTG abdomenu bpn,koprologie ,stěr z rekta i vyšetření moči negativní, fast test na pankreatickou lipázu negativní, uzv vyšetření abdomenu -mírně zvětšená slezina, portosystémový shunt. Portosystémový shunt potvrzený dynamickým testem žlučových kyselin (vzorek 1. 200um/l, vzorek č. 2 409,5umol/l). Po několikadenní hospitalici a stabilizaci jsme zavedli konstriktor - perioperativní nález shunt mezi vv.lienales a v.cava. Postoperativní období snášel Tobi velmi dobře,bez komplikací,rychle se zotavoval. Nyní 2 měsíce po zákroku a vysazení léků je aktivní a v kondici.