Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Paraprostatická cysta

3.10.2014

Pes, beauceron, ve věku 8 let, nekastrovaný byl přivezen na naši kliniku pro náhlou slabost, bledé sliznice a bolestivost břicha. Ráno byl v naprostém pořádku, aktivní, žral naposledy večer předešlého dne. Během přesunu na kliniku se stav mírně zlepšil.

Klinické vyšetření – teplota 38,8, sliznice růžové, vlhké, CRT 1,5s, auskultace bpn, břišní dutina prohmatná, měkká, mírně bolestivá.

UZV – prostata zvětšená velikosti 5,4x6,1cm, parenchym homogenní echogenity, nad močovým měchýřem pozorována cysta přiléhající k močovému měchýři a komunikující stopkou s prostatou velikosti 6x5,5cm

Vyšetření moči odebrané cystocentézou – žlutá barva, hustota 1028, pH 7-8, leukocyty chemicky +++, sediment – plné pole leukocytů

Vyšetření tekutiny odebrané cystocentézou z cysty – narůžovělá barva, hustota 1014, pH 8, glukóza ++, bílkovina ++, leukocyty chemicky +, sediment – plné pole erytrocytů, leukocyty ++, malé shluky buněk, buňky menší velikosti, kulaté, přítomna anizocytóza, anisokaryóza, jádra velká, kulatá, záchyt i dvoujaderných buněk

Vyšetření krve – leukocytóza

Moč i tekutinu z cysty jsme poslali na bakteriologické vyšetření, sérum na vyšetření hladiny psí prostatické esterázy (CPSE).

Do diferenciální diagnostiky jsme zahrnuli prostatitidu + cystitidu, benigní hyperplasii prostaty (BHP) + paraprostatickou cystu, karcinom prostaty.

Bakteriologickým vyšetřením byla zjištěna přítomnost bakterie Enterobacter cloacae jak v moči, tak i v tekutině cysty. Dle antibiogramu jsme nasadili antibiotika. Výsledek CPSE (239 ng/ml) potvrdil BHP (nad 70ng/ml znamená podezření na BHP).

Stav psa se rychle upravil, do 2 dnů byl bez bolesti a aktivní.

Za 10 dní od nasazení terapie bylo provedeno kontrolní UZV a kontrolní hematologické vyšetření krve – to bylo bpn, leukocyty se snížily do normy. Prostata se zmenšovala, cysta stejné velikosti. Byly odebrány také kontrolní vzorky moči a tekutiny z cysty na bakteriologické vyšetření, které vyšlo negativně. Antibiotická terapie byla tedy úspěšná a pes podstoupil operaci - laparoskopicky asistovaná laparotomie s kompletní excizí paraprostatické cysty.

Pes se po zákroku rychle zotavil a je bez obtíží. Budou probíhat pravidelné kontroly prostaty (UZV) a za dalších 6 měsíců bude následovat další kůra Ypozane pro kontrolu BHP. V tomto případě se tedy jednalo o kombinaci problémů – infikovaná paraprostatická cysta, cystitida a BHP.

 

Cysty prostaty souvisí s BHP. Dělí se na prostatické, které jsou lokalizovány přímo v parenchymu prostaty, a na paraprostatické, které leží mimo parenchym prostaty, ale jsou k prostatě připojeny buď stopkou, nebo adhezí. Nachází se kraniolaterálně od prostaty nebo kaudálně v pánvi. Močový měchýř může být paraprostatickou cystou odtlačen kraniálně a ventrálně. Cysty jsou veliké od několika mm až do 20cm. Paraprostatické cysty se pravděpodobně vyvíjí ze zbytků Műllerova duktu nebo jsou výsledkem zvětšování se již existující cysty (prostatická retenční cysta). Postiženi jsou nejčastěji nekastrovaní samci větších plemen okolo 8 let. Průběh onemocnění může být asymptomatický, ale většinou se objevuje letargie, abdominální distenze, anorexie, tenesmus, disurie nebo sanguinózní výtok z uretry (při BHP). Diagnosticky se uplatňuje UZV, vyšetření tekutiny z cysty, vyšetření ejakulátu po prostatické masáži. Diferenciální diagnostika – BHP, prostatický absces, kaudální abdominální masy, distendovaný močový měchýř, neoplasie prostaty. Terapie paraprostatické cysty – resekce, drenáž, omentalizace, marsupializace + kastrace.