Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Tracheální kolaps

16.10.2014

Tracheální kolaps je progresivní, ireversibilní onemocnění dolních cest dýchacích způsobující suchý kašel. Příčinou tohoto onemocnění je nedostatečná rigidita tracheálních prstenců, méně často vzniká v důsledku chronické obstrukce horních cest dýchacích(laryngeální paralýza nebo brachycefalický syndrom). S rozvojem onemocnění se tracheální prstence postupně oplošťují a dorzální tracheální membrána roztahuje, což vede ke kolapsu průdušnice. Tato dynamická obstrukce vede ke zvýšené kumulaci sekretu v lumen a vzniku infekce. Podle oploštění průdušnice rozlišujeme 4stupně tracheálního kolapsu.Při 1.stupni je patrné pouze mírné oploštění s prověšenou dorzální tracheální membránou, při čtvrtém stupni dochází k úplnému kolapsu průdušnice,kdy se dorzální membrána dotýka ventrálně tracheálních prstenců.

Predisponovanými plemena jsou yorkshirsky teriér, miniaturní pudl,pomořanský špic, čivava a mops,zhoršujícími faktory jsou obesita, alergeny v prostředí, cigaretový kouř. Typické klinické příznaky zahrnují různě intenzivní kašel, intoleranci zátěže a cyanosu.

Diagnostika kromě anamnézy a klinický příznaků zahrnuje rentgenologické a tracheoskopické vyšetření.

Terapie a prognoza závisí na stupni kolapsu. Akutní terapie zahrnuje sedativa, antitusika a krátkodobě působící kortikosteroidy a kyslíkový box. Pro dlouhodobou medikamentózní terapii (po stabilizaci pacienta nebo po chirurgickém zákroku) jsou využívány kortikoidy v antiinflamatorních dávkách, antitusika a antibiotika. Důležitá je taky změna životního prostředí a stylu zvířete - u obézních zvířat je nutno upravit váhu, vyhýbat se zakouřenému a prašnému prostředí,odstranit vonné svíčky a osvěžovače vzduchu. Chirurgická terpie zahrnuje aplikaci intraluminálního stentu, popř extraluminální výztuha trachey.