Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Tumory prostaty

16.4.2015

Prostatické neoplazie jsou velmi vzácné,postihují starší psy (cca kolem 10 let).Zhoubné nádory nejsou hormonálně závislé,mohou se objevit  jak u kastrátů, tak i nekastrovaných psů.Z maligních nádorů se nejčastěji vyskytují  adenokarcinom, nediferenciovaný karcinom,  transitional cell karcinom , skvamózní karcinom a leiomyosakom. Z benigních nádorů jsou to leiomyom nebo fibrom. Zhoubné nádory velice často a rychle metastazují do okolních tkání, jako například močové trubice,močového měchýře,sublumbárních mízních uzlin ,střev nebo plic. Klinické příznaky,se kterými se u postižených zvířat setkáváme,jsou hematurie,dysurie,problémy s defekací, bolestivost. Rektální palpací můžeme nahmatat zvětšenou prostatu,může být bolestivá, s nerovným povrchem. V hematologickém a biochemickém profilu můžeme nalézt zvýšené ledvinné parametry v důsledku močové obstrukce, anemii, hypokalcemii,zvýšené ALP a ALT. Při zhotovení RTG snímku  můžeme nalézt zvětšenou prostatu,mineralizaci postižené tkáně, zvětšení mízních uzlin. USG slouží k vizualizaci změn parenchymu prostaty. Nejpřesnější diagnózu nám poskytne biopsie postižené tkáně a histologické vyšetření.  Maligní nádorové procesy na prostatě chirurgicky nelze vyřešit, vzhledem  k jejich invazivně a metastazování. Navíc při kompletní resekci prostaty se objeví inkontinence.  Radioterapie ani chemoterapie nemá velký význam.COX-2 inhibitory byli v zahraničních studiích popsány jako volba léčby s mírně pozitivním účinkem. Prognóza nádorů na prostatě je obecně špatná, vzhledem k jejich lokalizaci,invazivně,metastazování a nemožnosti chirurgického řešení.

 

Naši kliniku navštívila majitelka 10 letého nekastrovaného křížence Rexe. Majitelka u Rexe popisovala nemožnost se vymočit,dlouhodobé stavění se na stolici.

Při klinickém vyšetření byl zjištěn výrazně bolestivý abdomen, rektálně tuhá,hrbolatá a bolestivá prostata. Odebrali jsme krev na kompletní biochemický a hematologický rozbor,kde jsme zjistili snížené hodnoty červené krevní řady.

Na UZV vyšetření byl patrný naplněný močový měchýř a výrazně zvětšená prostata,jejíž struktura byla nehomogenní,zrnitá s  centrálně uloženým anechogenním útvarem velikosti 2,5*2cm. Bakteriologie moči byla negativní, v bakteriologii prostatického výplašku byla vykultivována bakterie Seratia marascens. V cytologické preparátu z prostaty byl záchyt velkého množství buněk vícajaderných,anizocytoza,anizokaryoza. Bylo vysloveno podezření na maligní tumor prostaty. Majitelé souhlasili s odběrem vzorků z prostaty na histologické vyšetření,kde byl potvrzen adenokarcinom prostaty.Rex je nyní dlouhodobě na piroxikamu,antibioticích a laktulose.