Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Selhání ledvin u drobných savců

29.7.2015

Mikuláš

Onemocnění ledvin patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění u morčat. U tohoto onemocnění můžeme zjistit dobrý výživný stav až kachexii.Anorexie je většinou spojena s příznaky akutního selhání, náhlá anorexie,apatie, a neochota k pohybu může být způsobená abdominální bolestivostí, kterou může vyvolat obstrukce močových cest. V případě chronického selhání ledvin je příjem potravy zachován, ale dochází k progresivnímu hubnutí. Často je snížena i elasticita kůže. Polyurie a polydipsie není u drobných savců tak častým příznakem selhání ledvin, jak je známo u psů.

Z laboratorních vyšetření u chronického selhání ledvin může docházet k anemii, při pyelonefritidách k neutrofilii. V biochemickém profilu nemusí být vždy zvýšená hladina kreatininu a močoviny indikátorem onemocněním ledvin, koncentrace močoviny by však neměla přesáhnout hodnoty 7,5mmol/l a hodnoty kreatininu 180 mmol/l. Při selhávání ledvin dochází většinou k zvýšeni hladin vápníku v séru a při akutním a nebo dekompenzovaném chronickém renálním selhání k zvýšeni fosforu v seru. Ze zobrazovacích metod je nám při diagnostice nápomocno UZV a RTG vyšetření.

Základním cílem terapie  onemocnění ledvin je terapie primární příčiny, korekce dehydratace, obnovení perfuze ledvin a snížení vysokých hladin močoviny,kreatininu a draslíku.

Náš 1.pacient 4letý sameček morčete Mikuláš byl přiveden na naší kliniku pro zvětšující se otok pod krkem a na břiše, krmivo ale přijímá s chutí a je aktivní.

Mikuláš byl v dobrém výživném stavu se zájmem o okolí, v oblasti hlavy-zejména pod krkem a na ventrální straně břicha byl patrný otok. Poslechově srdce i plíce byli bez patologického nálezu,abdomen měkký,prohmatný,nebolestivý. UZV vyšetření jsme prokázali volnou tekutinu v podkoží, ledviny měli nerovné okraje. Na RTG snímcích byla patrná kalcifikace trachei a drobné cystolity v močovém měchýři. V biochemické vyšetření krve byla patrná azotémie a elevace hladiny draslíku a vápníku, v hematologickém profilu byla výrazná anemie.

U Mikuláše byla vyslovena diagnoza chronické renální selhání s velmi opatrnou prognozou.

Náš 2.pacient je referovaný 4,5letý králíček Benji, který měsíc míň žere a hodně si v jídle vybírá. Klinickým vyšetřením byla zjištěna pouze mírná bolestivost v oblasti abdomenu, dutina ustní byla bez patologického nálezu, poslechově srdce i plíce bez přídatných šelestů. Při vyšetření moči byla patrná makroskopicky viditelná krev, chemicky malé množství bílkoviny,ph 8. Rentgenologickým vyšetřením byl nalezen močový kámen v pravém ureteru a nefrokalcinoza. Na uzv vyšetření odhalená hydronefroza P ledviny,charakterizovaná dilataci ledvinné pánvičky. V krvi byly výrazná azotémie (Kreatinin 777, urea 26,5). Po počáteční infuzní stabilizaci jsme přistoupili k nefrektomii a odstranění uretrolitu. Následovala udržovací infuzní, antibiotická a analgetická terapie. Benji zákrok nesl velmi statečně a po 3dnech byl propuštěn domů.

 

 RTG - MikulášRTG - Benji