Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Kutánní lupus erythematosus (CLE)

17.12.2015

stav před léčbou

Kožní lupus erythematosus (CLE) je benigní vyriantou systémového lupu (SLE), kdy je postižena pouze kůže, mukokutánní přechody a sliznice. Dělí se na další varianty - např. DLE - diskoidní lupus erythematosus nebo MCLE - mukokutánní lupus erythematosus, ECLE -exfiloativní kutánní lupus erythematosus, VCLE - vezikulární kutánní lupus erythematosus a další.

Toto onemocnění je jedno z častých imunitně zprostředkovaných onemocnění kůže u psů, zřídka postihuje kočky. Mezi predisponovaná plemena patří kolie, německý ovčák, sibiřský husky, aljašský malamut, čau-čau, šetlandský ovčák a jejich kříženci jakéhokoli věku. Příčina není zcela známá, předpokládá se tvorba protilátek proti jadernému materiálu buněk. V 50% případů může být spouštěcím mechanismem UV záření. Zvíře je jinak klinicky bez obtíží, vyšetření krve je většinou bez patologického nálezu. V diagnostice používáme hluboký seškrab, cytologii, vyšetření na dermatofyty, vyšetření krve, moči, případně ANA test. Diagnóza se potvrdí pouze histologickým vyšetřením. Do diferenciální diagnózy zahrnujeme: mukokutánní pyodermii, nasální pyodermii, folikulitis, SLE (systémový lupus erythematosus), PF (pemphigus foliaceus), PE (pemphigus erythematosus), polékovou reakci, EM (erythema multiforme), TEN, zinek responzivní dermatózu, uveodermatologický syndrom, dermatomyositidu, hypersenzitivitu po poštípání hmyzem, dermatofytózu, demodikótu, méně trauma, vitiligo, epiteliotropní lymfom, karcinom skvamózních buněk, kontaktní alergii. V terapii se využívá lokálně tacrolimus, kortikoidy, celkově doxycyklin, kortikoidy, cyklosporin, tetracyklin + niacinamid, azathioprim, vitamín E, nenasycené masné kyseliny, ochranné krémy proti UV záření, dezinfekční šampóny a antibiotika proti sekundární bakteriální infekci. Prognóza je dobrá, u většiny psů se daří pomocí léků onemocnění udržovat v remisi. Ve většině případů je léčba celoživotní.

DLE - depigmentace nosní houby (planum nasale), postižené mohou být také pysky a rostrální část nosu. Méně se změny vyskytují periokulárně, na ušních boltcích, genitáliích a sliznicích tlamy. Dochází k postupné ztrátě pigmentu na nosní houbě, k erytému, tvorbě erozí, ulcerací a krust. Jinak je pes klinicky zdravý.

První pacient je fena labradora ve věku 4 let, která cca od 3 let věku trpí kožními problémy - pruritus nosu a jeho depigmentace, následné eroze na čumáku. Jinak je fena aktivní, bez dalších klinických přízaků. Klinické vyšetření: postižení nosní houby - depigmentace, eroze, stejné změny v malém rozsahu i na mukokutánních přechodech spodních pysků, jinak bez patologického nálezu. Provedli jsem histologické vyštření vzorků z nosní houby a alergenodiagnostiku. Výsledky potvrdily DLE v kombinaci s alergií na některé roztoče a některé pyly. Pes se léčí doxycyklinem a tacrolinem, proti sekundární bakteriální infekci byly podávány atb + desenzibilizace. Fena dobře reaguje na léčbu a změny na nose jsou téměř zahojeny, pruritus je už nepatrný.

MCLE - predominují erozivní změny až ulcerace s krustama vyskytující se periokulárně, periorálně, na ušních boltcích, perianálně, na genitáliích a konečníku, někdy i v dutině ústní.

Druhý pacient je pes aljašského malamuta, stáří 8 let, kastrát, u kterého asi měsíc pozorují výtok z oka, krusty v okolí očí, neochotu k otevření tlamy. Klinické vyšetření: krusty a eroze periokulárně, v oblasti nosu, pysků, anu a předkožce (mukokutánní přechody), eroze až ulcerace v dutině ústní. Vyšetření krve - bpn. Cytologické vyšetření postižené kůže - sekundární bakteriální infekce. Histologickým vyšetřením odebraných vzorků jsme získali diagnózu MCLE. Léčba - atb, doxyhexal, rybí olej. Pes na léčbu reaguje dobře, změny se hojí.stav před léčbou