Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Divertikulum jícnu

25.5.2016

LL snímek hrudní dutiny před zákrokem

Byl k nám přiveden 5 letý kastovaný kocour plemene kočka tonkinská. Majitelé ho mají od 8. měsíce věku. Vždy byl horší kondice a slabší. Poslední dobou trpí na zhoršující se projevy dyspnoe, méně žere, má obtíže při kálení. Vyšetřením krve je opakovaně měřena leukocytóza nereagující na podávání antibiotik na jiném pracovišti.

Klinické vyšetření - horší kondice a špatná kvalita srsti, abdominální dýchání, teplota 37,5°C, sliznice světle růžové, vlhké, CRT 1,5 s, auskultace bpn, břišní dutina prohmatná, nebolestivá, váha 3,4kg, UZV - masa v hrudníku přiléhající k bránici s náplní (tekutina + plyn), RTG - LL projekce hrudní dutiny - masa v hrudníku přiléhající k bránici velikosti cca 7,5 x 9 cm, vyšetření krve - biochemie bpn, hematologie - leukocytóza (monocytóza, neutrofílie, eosinofílie).

Byla provedena thorakotomie s nálezem divertikula jícnu v jeho kaudální thorakální části před vstupem přes bránici. Divertikulum bylo chirurgicky odstraněno. Obsahem divertikula byla zapáchající žlutobílá kaseózní tekutina - cytologie - plné pole neutrofilů a bakterií. Po zákroku byl kocour stabilizován v kyslíkovém boxu a monitorován z důvodu možného vzniku pneumothoraxu. Již 2. den po operaci byl stav kocoura lepší, UZV i RTG bpn. Byla podávána antibiotika, analgetika, H2 blokátory, antiemetika, infuze, od večera krmen řídce kašovitou stravou. Třetí den po operaci byl propuštěn do domácího prostředí.

Rekonvalescence byla rychlá, leukocyty se postupně dostávaly do fyziolegického rozmezí. Měsíc po zákroku byl stav kocoura výborný, lepší kondice, zvýšila se hmotnost, leukocyty v normě, přijímal pevnou stravu a terapie byla ukončena.

Divertikulum jícnu je zřídka se vyskytující onemocnění jícnu,kdy dochází k výduti jeho stěny. Rozlišujeme divertikulum vrozené, získané, pulzní a trakční. Plemenná a věková predispozice není známa. Nejčastější klinické příznaky jsou postprandiální regurgitace, dysfagie, intermitentní anorexie, ztráta hmotnosti, dyspnoe, kašel, bolestivost hrudníku a břicha, horečka. Malá divertikula jsou často asymptomatická, při velkých dochází k impakci jícnu, chronické esofagitidě, případně ruptuře jícnu. Mezi závažné komplikace patří aspirační pneumonie.

Pulzní divertikulum - vzniká při zvýšení intraluminálního tlaku, u obstrukce jícnu, stenóze jícnu, esofagitidě, hiátové hernii, CT v jícnu, abnormálním cévním prstenci nebo při poruše motility jícnu. Dochází k vyklenutí pouze mukózy stěny jícnu přes její svalovou vrstvu. Nejčastěji v kaudálním thorakálním úseku jícnu před bránicí.

Trakční divertikulum - vzniká sekundárně k periesofageálním zánětům (trachea, plíce, perikard, hilární mízní uzliny) a následné fibróze a vytažení stěny jícnu v celém jejím rozsahu. Nejčastěji v kraniálním a středním thorakálním úseku jícnu.

Vrozená divertikula jsou výsledkem slabosti stěny jícnu a abnormální separace trachey a jícnu při vývoji.

Diagnostika - vyšetření krve je většinou bpn (pouze změny při pyothoraxu a aspirační pneumonii - neutrofílie), RTG, kontrastní RTG, endoskopie velmi opatrně (hrozí ruptura divertikula jícnu). Diferenciální diagnostika - hiatální hernie, gastroesofageální intususcepce, striktury jícnu, neoplasie jícnu, extraluminální periesofageální masy, anomálie cévního prstence, CT v jícnu, esofagitis, megaesofagus a další příčiny regurgitace. Terapie malých asymptomatických divertikulí spočívá v krmení měkkou řídkou stravou z vyvýšeného místa. Velká divertikula se řeší chirurgicky + antibiotika, infuzní terapie, H2 blokátory (léčba esofagitidy).

Prognóza je u velkých divertikulí opatrná. Komplikace - perforace jícnu, fistulace jícnu, striktura jícnu, dehiscence sutury jícnu.LL snímek hrudní dutiny po zákrokuOktavian