Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 20.00

So: 9.00 - 12.00

Ne: 9.00 - 11.00


Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Postraumatická mineralizace úponu m.supraspinatus

15.12.2010

Pes německý ovčák, 8 měsíců stáři. Prezentován pro 2 měsíční kulhání na hrudní končetinu. Pes léčen NSAID bez výrazného efektu. Pes referován na artroskopickou revizi lokte s podezřením na FCP.

Při adspekci bylo odhalené kulhání 2 st. na hrudní končetinu, zvýrazněné při klusu a po zátěži. Palpačně pes nereagoval při hmatech na m.p. coronoideus a p.anconeus. Zvýrazněná byla bolest při testu na prox. úponovou šlachu m.biceps . RTG vyšetření odhalilo mineralizaci na rameni v blízkosti distálního úponu m. supraspinatus. Skyline projekce neodhalila, zda mineralizace není v úponu  šlachy m. biceps, stejně jako ultrazvukové vyšetření pochvy. Proto jsme navrhli artroskopickou revizi kloubu, s následnou extraartikulární resekci úponové šlachy m. supraspinatus. Tato kombinovaná technika je doporučována v případech, jako byl  tento, kdy nejsme schopni přesně lokalizovat místo mineralizace pomoci RTG (mimo artroskopii je možné použít artrografie CT, MRI). Artroskopicky jsme zkontrolovali úpon šlachy m. biceps a provedli revizi ramenního kloubu. Kloub byl bez patologických změn. Jednoduchým přístupem jsme pak odhalili úponovou šlachu m. supraspinatus a ten v délce 2 cm odstranili. Post operačně byl nařízený 4 týdenní klid. Pes začal končetinu používat okamžitě po zákroku, kulhání vymizelo do 3 týdnů. Do plné zátěže se pes vrátil po 6 týdnech.

U německých ovčáku se setkáváme s mineralizacemi svalů a šlach často (m biceps, m. gracilis, m supraspinatus, tendo achilei). Často, ale v pokročilém věku. Tento pes byl 8 měsíců starý a majitel přesně popsal úraz, po kterém začal pes kulhat. Jednalo se tedy o posttraumatickou mineralizaci. Pravděpodobně vzniklou jako hojící proces parciální ruptury, natažení, úponové šlachy m. supraspinatus